Helix BioPharma miękko ląduje w Polsce

Kanadyjska spółka biofarmaceutyczna zajmująca się rozwojem innowacyjnych leków onkologicznych przenosi część swojej technologii do Polski. Co więcej do rady nadzorczej polskiej spółki dołączył prof. Sławomir Majewski - prorektor do spraw nauki i współpracy z zagranicą Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Na terenie polski kanadyjska spółka rozwijać będzie kolejną część swojego portfolio potencjalnych leków onkologicznych z platformy DOS47. Technologia, która trafi nad w Wisłę, dotyczy kandydata na lek v-DOS mogącego mieć zastosowanie w leczeniu guzów litych, w szczególności raka piersi oraz nowotworów płuc i jelita grubego. Zdaniem władz spółka transfer tej części technologii umożliwi przyspieszenie badań i doprowadzenie kandydata na lek v-DOS do końca fazy I/IIa badań klinicznych.

Ale to nie wszystko. Do rady nadzorczej powołano bowiem jednego z akcjonariuszy - prof. Sławomira Majewskiego. Jego zdaniem transfer technologii zza oceanu będzie kamieniem milowym w dalszym rozwoju innowacyjnej strategii leczenia nowotworów.

"Pozwoli to na włączenie wybitnych naukowców i klinicystów z polskich ośrodków akademickich i innych do badań przedklinicznych i klinicznych, w wyniku których będzie możliwe szybkie wdrożenie tego typu terapii nie tylko w raku płuca (tu badania kliniczne są zaawansowane), ale także w innych złośliwych nowotworach"- stwierdził prof. Sławomir Majewski.

Warto przypomnieć, że Polacy wnieśli istotny wkład w opracowanie nowych zastosowań przełomowych technologii kanadyjskiej spółki. Obecnie, całość rady nadzorczej Helix Polska stanowią Polacy. Przewodniczącym jest Marek Orłowski, znany ze swojego wcześniejszego sukcesu rynkowego - współtworzenia spółki Nepentes, która w 2010 roku zakupiona została przez koncern Sanofi Aventis.

„W aspekcie komercjalizacji jest to bardzo ważny krok, umożliwiający przyspieszenie realizacji rozpoczęcia II fazy klinicznej w dodatkowych indykacjach raka. Strategią spółki jest zwiększenie wartości poprzez nadanie kandydatom na lek statusu produktu fazy II badań klinicznych” - komentuje dr Marek Orłowski, przewodniczący rady nadzorczej Helix Polska.

Helix BioPharma prowadzi badania kliniczne w najlepszych klinikach onkologicznych w Polsce od 2012 r. Przeprowadzane są one w pięciu ośrodkach naukowych w Polsce w celu oceny bezpieczeństwa (faza I), a następnie skuteczności (faza II) kandydatów na lek. Badania prowadzone są również w USA.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione.

Komentarze

Polecamy

Studenci Medycyny i Farmacji