Pacjenci walczą o zmiany w systemie refundacyjnym

Projekt nowelizacji ustawy refundacyjnej oraz procedowane w resorcie zdrowia zapisy o ratunkowym dostępie do technologi lekowych nie umknęły uwadze organizacji reprezentujących pacjentów onkologicznych. We wspólnym liście do resortu zdrowia oraz parlamentarzystów przygotowali 10 postulatów do systemu refundacyjnego.

Zdaniem środowiska pacjentów w debacie publicznej nadal zbyt mało miejsca poświęca się zmianom związanym z dostępnością terapii. W liście sygnowanym przez 15 organizacji reprezentujących pacjentów wskazano, że obecnie dostępność terapii onkologicznych poza systemem finansowanym ze środków publicznych jest znikoma i w praktyce osiągalna tylko dla nielicznych. Co więcej dostępność terapii jest jednym z czynników istotnie wpływającym na skuteczność leczenia w systemie opieki onkologicznej. Pacjenci zwrócili także uwagę na fakt, że wielokrotnie szukając możliwości rozwiązania problemów związanych z dostępnością leczenia, spotykali się z problemami natury legislacyjnej. " Tymczasem rolą państwa jest zapewnienie odpowiednich ram prawnych, w których pacjenci mogą uzyskać najlepsze możliwe leczenie"- czytamy w komunikacie wysłanym do redakcji.
Pismo w sprawie zmian w systemie refundacji leków przesłano do resortu zdrowia oraz parlamentarzystów 26 września 2016 roku.

 

Lista organizacji popierających postulaty (stan na 26.09.2016):

Federacja Stowarzyszeń Amazonki

Fundacja Carita – Żyć ze Szpiczakiem                                   

Fundacja Gwiazda Nadziei                                                        

Fundacja Onkocafe – Razem Lepiej

Fundacja Onkologiczna Alivia

Fundacja Onkologiczna No pasaRAK

Fundacja „Pokonaj raka”

Fundacja Rak’n’Roll Wygraj Życie!

Polskie Towarzystwo Stomijne POL-ILKO

Stowarzyszenie Mężczyzn z Chorobami Prostaty im. Prof. Tadeusza Koszarowskiego „Gladiator”

Stowarzyszenie na Rzecz Walki z Rakiem z Chorobami Nowotworowymi Sanitas

Stowarzyszenie na Rzecz Walki z Rakiem Jajnika Niebieski Motyl

Stowarzyszenie Polskie Amazonki Ruch Społeczny

Stowarzyszenie Przyjaciół Chorych na Chłoniaki „Przebiśnieg”

Stowarzyszenie Walki z Rakiem Płuca

               

 

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione.

Komentarze