Krystyna Pawłowicz zabiera głos w sprawie cen opatrunków

Posłanka Krystyna Pawłowicz interweniuje w resorcie zdrowia w sprawie ceny opatrunków Mepilex Transfer. W interpelacji poselskiej zwraca się z prośbą o wyższy poziom refundacji dla chorych na pęcherzowe oddzielanie się naskórka (EB).

W interpelacji poselskiej przesłanej do redakcji "Pulsu Farmacji" Krystyna Pawłowicz zwróciła się z prośbą do ministra zdrowia Konstantego Radziwiłła o interwencje w sprawie wysokości refundacji opatrunku Mepilex Transfer.

"Wysokość dopłaty pacjenta do Mepilex Transfer wiosną 2016 r. została obniżona z 11,73 na 9,33 zł, głównie poprzez podniesienie limitu finansowania z 42,04 do 44,31 zł. Dało to chorym nadzieję, iż jest to wstęp do dalszych obniżek i podjęcie dialogu z rodzinami pacjentów cierpiących na EB. Nadzieje te zostały rozwiane przez opublikowanie nowej listy refundacyjnej, gdzie dopłata pacjenta wzrosła z 9,33 na 11,16 zł poprzez wzrost ceny detalicznej z 53,64 do 53,81 zł przy jednoczesnym zmniejszeniu limitu finansowania z 44,31 na 42,65 zł"- podkreśliła w interpelacji Krystyna Pawłowicz.

Jednocześnie posłanka zwróciła uwagę, że miesięcznie pacjenci zmagający się z pęcherzowym oddzielaniem naskórka stosują nawet 200 opatrunków - co przy obecnej odpłatności naraża pacjentów na wydatki na same opatrunki w wysokości 2200 zł miesięcznie, czyli o ponad 360 złotych więcej niż dotychczas.

"W moim przekonaniu, jeśli mówimy o zdrowiu i życiu człowieka, o uśmierzeniu bólu, nie można kierować się czystą ekonomią. Zaniechanie odpowiedniego leczenia z powodów finansowych oznacza pogorszenie stanu zdrowia chorego, ale przede wszystkim narażenie na dodatkowe, możliwe do uniknięcia cierpienia, na otwieranie podgojonych ran przy zmianie opatrunków, której to czynności można by uniknąć"- oceniała Krystyna Pawłowicz.

Eksperci wskazują, że pęcherzowe oddzielanie się naskórka, jest grupą genetycznie uwarunkowanych chorób pęcherzowych skóry. Charakterystycznym zjawiskiem jest samoistne powstawanie pęcherzy lub ich generowanie przy urazach mechanicznych. Szacuje się na choroba ta dotyka jednego pacjenta na 50 tys. żywych urodzeń.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione.

Komentarze