Łączą siły na rzecz immunoterapii nowotworów

Biofarmaceutyczna spółka Helix Polska pozyskała nowego partnera do projektu Europejskiego Centrum Immunoterapii Nowotworów. List intencyjny w sprawie współpracy badawczo-rozwojowej podpisał Wojskowy Instytut Medyczny.

Nawiązana współpraca ośrodków klinicznych - WIM oraz Instytutu Hematologii i Transfuzjologii - oraz Helix Polska przybliża powstanie w Warszawie Europejskiego Centrum Immunoterapii Nowotworów - ośrodka oferującego przełomowe terapie zarówno nowotworów krwi, jak i guzów litych.

"Jako firmę biofarmaceutyczną, rozwijającą nowoczesne terapie w obszarze immunoonkologii, fakt nawiązania współpracy z tak szanowaną instytucją napawa nas dumą i nadzieją. Jest to kolejny krok, który sprawia, że nasz cel, jakim jest utworzenie Europejskiego Centrum Immunoterapii Nowotworów, staje się coraz bliższy realizacji. Podpisanie listów intencyjnych z Instytutem Hematologii i Transfuzjologii oraz z Wojskowym Instytutem Medycznym otwiera ścieżkę do efektywnego leczenia  guzów litych, opartego na podejściu terapeutycznym, które doskonale sprawdziło się w przypadku nowotworów krwi - mówi Heman Chao, CSO Helix Polska i Helix BioPharma.

Nowotwory lite na celowniku

Jak wskazują władze Helix Polska nowo tworzony ośrodek pozwoli na rozwijanie terapii opartej na połączeniu technologii CAR-T z unikalną platformą technologiczną DOS47. Obie stanowią uzupełniające się elementy terapii nowotworów litych i bazują na zmianie pH mikrośrodowiska generowanego przez komórki nowotworowe. Dzięki technologii DOS47następuje podniesienie pH wewnątrz i wokół nowotworu i w efekcie nowotwór zostaje pozbawiony swoistej „tarczy ochronnej”. Technologia ta, w połączeniu z CAR-T czyli zmodyfikowanymi genetycznie, specyficznymi komórkami układu odpornościowego – limfocytami T – izolowanymi od leczonego pacjenta, pozwala na skuteczną eliminację „odsłoniętych” wcześniej przez DOS47 komórek nowotworowych.

"Technologie DOS47 i CAR-T będą rozwijane wspólnie z Instytutem Hematologii i Transfuzjologii oraz Wojskowym Instytutem Medycznym w ramach innowacyjnego programu immunoterapii adoptywnej białaczek i nowotworów litych. Wyniki badań klinicznych wskazują, że efektywność testowanych obecnie terapii nowotworów hematologicznych – wspomnianej technologii CAR-T – sięga ponad 95%. Uzyskanie tak dobrych rezultatów w przypadku guzów litych stanowi wyzwanie, ze względu na otaczającą je „tarczę ochronną”. DOS47, w połączeniu z CAR-T może wkrótce stać się skutecznym rozwiązaniem w przypadku leczenia niedrobnokomórkowego raka płuc (NSCLC), powszechnie dostępnym dla pacjentów w Polsce. W tym obszarze obecnie prowadzimy już wysoce zaawansowane prace. Nasze rozwiązania testujemy także w innych typach guzów i planujemy je sukcesywnie rozszerzać - mówi dr Paweł Wiśniewski, prezes zarządu Helix Polska.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione.

Komentarze