NSA: w procesie refundacji MZ musi kierować się wykładnią prokonstytucyjną

W czwartek 6 października Naczelny Sąd Administracyjny oddalił skargę kasacyjną Ministra Zdrowia i stwierdził, że organy administracji dokonując interpretacji przepisów - także tych związanych z refundacja leków - powinny posługiwać się wykładnią prokonstytucyjną. To rozstrzygnięcie pozwoli ostatecznie na refundację leku dla pacjenta zmagającego się z dystrofia mięśniową.

Wsparcia w walce pacjenta o dostęp do preparatu udzielił Rzecznik Praw Obywatelskich , który przyłączył się do  sprawy toczącej się przed NSA.

Jak podkreślono w oficjalnym komunikacie RPO, lek na dystrofię mięśniową jest dopuszczony do obrotu w Polsce, ale fizycznie nie był dostępny w aptekach, ponieważ hurtownie farmaceutyczne nie były zainteresowane jego dystrybucją. Preparat jednocześnie nie był objęty refundacją i jak wyjaśnia RPO, podmioty odpowiedzialne nie były zainteresowane wszczęciem procedury refundacyjnej m.in. z uwagi na jej kosztochłonność.

W tej sytuacji jedynym wyjściem dla pacjenta była procedura tzw. importu docelowego leku (sprowadzenie go dla konkretnego pacjenta za zgodą Ministerstwa Zdrowia) oraz wystąpienie o refundację do Ministra Zdrowia. Według informacji przekazanych przez RPO - resort odmówił pacjentowi finansowania preparatu.

"Zgodnie z literalną interpretacją przepisów przyjętą przez Ministerstwo, nie można (...) refundować leku dopuszczonego do obrotu w Polsce, który jest w Polsce niedostępny. Natomiast refundować można lek sprowadzany z zagranicy, gdy do obrotu w Polsce nie jest dopuszczony"- czytamy w komunikacie.

W ocenie RPO - ten tok rozumowania nie jest do końca właściwy. Przepis ten znajduje bowiem zastosowanie nie tylko w przypadku leku, który nie jest dopuszczony do sprzedaży w Polsce, ale także w przypadku leków dopuszczonych do sprzedaży, ale niedostępnych w aptece. Ostatecznie rzecznik praw obywatelskich Adam Bodnar przyłączając się do sprawy przed NSA i stając w sporze po stronie pacjenta, wskazał na konstytucyjne prawo do godności, ochrony życia i zdrowia (art 68 Konstytucji). Zdaniem RPO istnieje przypuszczenie, że ustawodawca na etapie prac legislacyjnych nie brał tych zapisów pod uwagę.  

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione.

Komentarze