GSK wstrzymuje obrót lekiem przeciwpadaczkowym

Koncern farmaceutyczny GlaxoSmithKline poinformował o zaplanowanym i stałym wstrzymaniu produkcji preparatu leczniczego Trobalt w dawkach 50 mg, 100 mg, 200 mg, 300 mg, oraz 400 mg. Powodem jest ograniczenie stosowania leku i stale zmniejszająca się liczba pacjentów, u których lekarze inicjują leczenie z wykorzystaniem leku GSK.

Zgodnie z informacją producenta - preparat w wymienionych dawkach będzie dostępny na rynku wyłącznie do czerwca 2017 roku. Firma zwróciła się do lekarzy o możliwie szybkie rozpoczęcie wyboru alternatywnej technologii lekowej - tak by stosowanie Trobaltu u pacjentów z lekooporną padaczką zostało zakończone przed wygaszeniem dystrybucji. Jednocześnie zaapelowano do lekarzy, by nie rozpoczynali terapii tym preparatem u nowych pacjentów. Producent zaleca by odstawiając lek lekarze zdecydowali sie na co najmniej 3 tygodniowy okres stopniowego zmniejszania dawki zgodnie z zaleceniami zawartymi w Charakterystyce Produktu Leczniczego.

Trobalt to lek, który znalazł zastosowanie, jako preparat wspomagający w leczeniu napadów padaczkowych. Mechanizm działania leku ukierunkowany jest głównie na kanały potasowe w neuronach, a także stabilizuje potencjał spoczynkowy błony i utrzymuje kontrolę nad podprogową pobudliwością elektryczną w neuronach, dzięki czemu wstrzymuje mechanizm inicjacji serii potencjałów czynnościowych występujących w trakcie napadów padaczkowych.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione.

Komentarze