FDA ostrzega przed preparatami na ząbkowanie

Amerykańska Agencja ds. Leków (FDA) w oficjalnym komunikacie przestrzega przed stosowaniem preparatów homeopatycznych u niemowląt i dzieci. Zdaniem amerykańskich ekspertów szczególnie często dochodzi do nadużywania preparatów stosowanych przy problemach z ząbkowaniem.

Zdaniem lek. Janet Woodcock, dyrektor ds. badań i oceny leków FDA, szczegolnie ostrożnie należy postępować z preparatami dystrybuowanymi  w sklepach oraz sieci przez firmy CVS, czy Hyland. Apeluje jednocześnie o zgłaszanie do lekarzy każdego nietypowego objawu w postaci: drgawek, senności, osłabienia mięśni, trudności z oddychaniem, uderzeniami gorąca, zaparciami, trudnościami z oddawaniem moczu czy ogólnym pobudzeniem, które dotychczas były obserwowane po zastosowaniu tabletek oraz żeli homeopatycznych.

"Problemy z ząbkowaniem mogą być rozwiązywane z wykorzystaniem preparatów leczniczych dostępnych bez recepty"- wskazuje lek. Janet Woodcock. "Zalecamy rodzicom i opiekunom unikanie korzystanie z preparatów homeopatycznych i konsultację z lekarzem w celu wybrania bezpiecznej dla dziecka alternatywy".

Analiza od 2010 roku

Amerykańska agencja przyznaje, że informacji o zdarzeniach niepożądanych związanych z preparatami homeopatycznymi stosowanymi u niemowląt napływają do urzędu od 2010 roku. Obecnie rządowa agenda analizuje informacje oraz bada próbki preparatów - wyniki analiz zostaną opublikowane w ramach tzw. alertów bezpieczeństwa. Jednocześnie w oficjalnym komunikacie przypomina, że produkty homeopatyczne stosowane przy ząbkowaniu nie były nigdy oceniane i zatwierdzane przez FDA, a agencji nie są znane żadne wiarygodne badania oceniające korzyści lecznicze produktów.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione.

Komentarze