Czy TTIP pomoże polskim producentom leków?

Zdaniem ekspertów z branży finansowej, procedowana pomiędzy UE a USA umowa o wolnym handlu (TTIP) pozwoli na łatwiejszy dostęp krajowych producentów leków i wyrobów medycznych do rynku amerykańskiego.

"Na negocjacje Komisji Europejskiej ze Stanami Zjednoczonymi w sprawie wprowadzenia traktatu TTIP patrzą z uwagą przedstawiciele większości branż, w tym przemysłu farmaceutycznego oraz producentów sprzętu medycznego. (...) Dla szeroko rozumianej branży farmaceutycznej oraz producentów sprzętu medycznego podstawową korzyścią z wprowadzenia TTIP będzie łatwiejszy dostęp do rynku amerykańskiego poprzez skrócenie ścieżki rejestracji oraz certyfikacji nowych produktów. Istotną korzyścią będzie ograniczenie strony kosztowej w sferze B&R – wykluczenie podwójnej ścieżki dla badań i testów klinicznych pozwoli zaoszczędzić miliony euro oraz zwiększyć aktywność producentów w opracowaniu nowych innowacyjnych lekarstw oraz produktów.
" - ocenia Łukasz Gołębiewski z Biuro Przemysłu Farmaceutycznego i TMT, DNB Bank Polska.

Wdrożenie TTIP nieść będzie także pewne zagrożenia, z którymi będzie musiała zmierzyć się branża farmaceutyczna. Jedną z podnoszonych kwestii jest prawdopodobne wydłużenie okresu patentowego o czas, jaki wymagany będzie na zdobycie zezwoleń od większej liczby agencji regulujących. "Bezpośrednie przełożenie dla rynku polskiego to opóźnienie wprowadzenia nowych lekarstw generycznych w związku z wydłużoną ochroną ich oryginalnych odpowiedników.
Porozumienie TTIP wprowadzi szereg ułatwień kosztowych dla całej branży, a jednocześnie będzie skutkowało wyższym poziomem konkurencyjności, co jest bezpośrednim wyzwaniem dla polskich firm"- podkreśla  Łukasz Gołębiewski.

Przypomnijmy, że celem Transatlantyckiego Partnerstwa na rzecz Handlu i Inwestycji (Transatlantic Trade and Investment Partnership, w skrócie TTIP) – jest utworzenie strefy wolnego handlu pomiędzy Stanami Zjednoczonymi a Unią Europejską. Będzie to w praktyce umowa handlowa między dwoma najważniejszymi gospodarkami światowymi – Unia Europejska i Stanami Zjednoczonymi.

Korzyści dla polskich firm farmaceutycznych

Wejście w życie umowy TTIP daje nie tylko możliwość intensyfikacji handlu i inwestycji pomiędzy europejskim i amerykańskim rynkiem. Wartością dodaną w przypadku branży farmaceutycznej mógłby być wspólny program rozwoju dla biopodobnych produktów leczniczych oraz leków generycznych. Będzie to możliwe dzięki ograniczeniu wymogu przeprowadzania podwójnych testów i badań klinicznych, co znacznie zmniejszyłoby koszty prac badawczych nad nowymi lekami.

"Zniesienie tego wymogu, w połączeniu ze wzajemnym uznawaniem wysokich standardów, w praktyce przyniosłoby oszczędności liczone w milionach euro w skali roku. Inną korzyścią dla branży farmaceutycznej byłaby harmonizacja kryteriów dopuszczenia do obrotu, co zwiększyłoby przejrzystość procesu, jego szybkość oraz prawdopodobieństwo jego pomyślnego przejścia"- oceniają eksperci.

Są też jednak trudności

Najtrudniejsze negocjacje dotyczyć będą kwestii wspólnych standardów UE oraz USA. Ekonomiści wskazują, że na tym polu UE i USA od wielu lat, na razie bez powodzenia, rozmawiają o ujednoliceniu standardów produktów lub wprowadzeniu wzajemnej uznawalności norm.

Obecnie szacuje się, że jeśli udałoby się znieść choćby połowę istniejących obecnie barier pozataryfowych, to transatlantycki handel mógłby wzrosnąć do 2027 r. nawet o 150 mld dol. rocznie.

 

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione.

Komentarze