Znamy ostateczny kształt poselskiej nowelizacji PF

Na stronach Sejmu opublikowano wypracowany przez zespół ds. regulacji rynku farmaceutycznego projekt nowelizacji ustawy prawo farmaceutyczne.

Długo wyczekiwana poselska nowelizacja prawa farmaceutycznego ujrzała światło dzienne. Jeszcze dziś (8 grudnia) projekt został przekazany do Biura Legislacyjnego (BL) oraz Biura Analiz Sejmowych (BAS) Kancelarii Sejmu.

Projekt przewiduje m.in. że prawo do uzyskania zezwolenia na prowadzenie apteki ogólnodostępnej uzyskiwać będą wyłącznie farmaceuci posiadający prawo wykonywania zawodu oraz spółki (jawne lub partnerskie) aptekarzy. Zaproponowane zapisy legislacyjne całkowicie odchodzą od dotychczas liberalnych regulacji obrotu aptecznego - wprowadzając kryteria demograficzne i geograficzne. W przypadku nowo powstających aptek minimalna liczba pacjentów mieszkańców przypadająca na placówkę będzie wynosić 3000 osób i odnoszoną będzie do obszaru gminy, a wejścia do sal ekspedycyjnych będą oddalone od siebie o co najmniej 500 metrów. Kryteriów tych nie będzie się stosować w przypadku, gdy wejścia do sal ekspedycyjnych będą oddalone od siebie, o co najmniej 1000 metrów lub istniejącą aptekę od spadkobierców będzie nabywać magister farmacji.

Zdaniem pomysłodawców nowelizacji dalsze tworzenie aptek w obecnym kształcie narusza ważny interes publiczny, ponieważ powoduje sytuacje, w których "dysfunkcyjne apteki" nierealizujące podstawowych zadań eliminują z rynku prawidłowo działające placówki.

W uzasadnieniu projektodawcy odwołali się również do wzorców obowiązujących w regulacjach dotyczących innych zawodów zaufania publicznego - chodzi m.in. o zawody adwokata, radcy prawnego czy doradców podatkowych. "Farmaceuta (aptekarz) wykonujący zawód zaufania publicznego wypełnia swoje obowiązki zawodowe, zgodnie z posiadaną wiedzą i Kodeksem Aptekarza RP"- wskazali w uzasadnieniu do projektu posłowie PiS.

 

 

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione.

Komentarze