Nowelizacja przepisów podatkowych nieobojętna dla aptekarzy

Od 1 stycznia transakcje pomiędzy podiotami gospodarczymi o wartości powyżej 15 tys. złotych muszą być finalizowane przelewem bankowym. Nowe obowiązki wzbudzają jednak wiele wątpliwości związanych z interpretacją przepisów.

Okręgowa Izba Aptekarska w Łodzi przypomniała, że na mocy zapowiadanych wcześniej zmian przepisów o CIT i PIT oraz znowelizowanej ustawie o swobodzie działalności gospodarczej, podmioty gospodarcze mają bezwzględny obowiązek dokonywania płatności innemu podmiotowi - kwot powyżej 15 tysięcy zł przelewem bankowym. Nie zastosowanie się do nowych przepisów może skutkować brakiem prawa do zaliczenia takich kwot do kosztów uzyskania przychodów, a także nałożeniem kar finansowych na przedsiębiorcę dokonującego płatności.

Obowiązek realizacji zapłaty przelewem bankowym obejmuje wszystkie transakcje dokonane między dwoma tymi samymi podmiotami bez względu na liczbę płatności zadaną transakcję.

"Ważne jest też to, że limit 15.000 zł będzie dotyczył transakcji, bez względu na liczbę wynikających z niej płatności. Oznacza to, że jeżeli przedsiębiorca dla przykładu zawrze umowę kupna sprzedaży, cena będzie wynosić 16.000 zł, a płatność będzie rozłożona na cztery części po 4.000 zł każda, to wszystkie z płatności po 4.000 zł powinny zostać dokonane za pośrednictwem rachunku bankowego"- wyjaśnia prezes NRA Elżbieta Piotrowska-Rutkowska.

Władze OIA w Łodzi przypominają również, że obowiązek ten dotyczy zarówno transakcji z przedsiębiorcami polskimi, jak i przedsiębiorcami zagranicznymi.

"Z uwagi na szereg wątpliwości, co do interpretacji znowelizowanych przepisów (np. czy cała kwota transakcji, czy też wyłącznie nadwyżka ponad 15 tysięcy złotych nie podlega wliczeniu w koszty; czy chodzi o jedną transakcję, czy też sumę transakcji w miesiącu, rozliczenie podatku VAT i inne) Izba zwróciła się do Naczelnej Rady Aptekarskiej w Warszawie o pilne wystąpienie do Ministerstwa Finansów celem wyjaśnienia"- podkreśliła w komunikacie łódzka izba.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione.

Komentarze