Ograniczenia w sprzedaży pozaaptecznej ze szkodą dla wsi

Zdaniem Krajowej Rady Izb Rolniczych rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 2 stycznia 2017 r. w sprawie produktów leczniczych dopuszczonych do obrotu poza apteką jest krzywdzące dla mieszkańców wsi i mniejszych miejscowości.

Zdaniem organizacji w przedstawionym przez resort projekcie rozporządzenia - pomimo apelów KRIR - pominięto głos przedstawicieli środowisk wiejskich.

"15 milionów Polaków mieszka na terenach wiejskich i w mniejszych miejscowościach. Apteka ogólnodostępna nie ma ekonomicznej racji bytu w większości przypadków na tych obszarach, a nawet jeżeli znajduje się w pobliskiej większej miejscowości czy mieście, to często nie jest otwarta w weekendy, a gdy jest, to jedynie bardzo krótko w soboty"- wskazują przedstawiciele organizacji.

Ich zdaniem decyzja Ministra Zdrowia o wycofaniu blisko 2/3 substancji z rynku pozaaptecznego jest decyzją całkowicie niezrozumiałą. Przedstawiciele środowisk wiejskich nie godzą się na ograniczaniu dawek istotnych ich zdaniem substancji przeciwbólowych i przeciwgorączkowych np. kwasu acetylosalicylowego czy paracetamolu.

"Krajowa Rada Izb Rolniczych już w kwietniu 2016 r. przestrzegała Ministra Zdrowia oraz Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi przed konsekwencjami planów Ministra Zdrowia dla mieszkańców wsi i mniejszych miejscowości. W rezultacie pisma KRIR, Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi interweniował u Ministra Zdrowia w tej sprawie w lipcu 2016 r. KRIR weźmie również udział w obecnie trwających konsultacjach społecznych dotyczących projektu rozporządzenia" - czytamy w oficjalnym stanowisku organizacji.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione.

Komentarze