DZP: dwa scenariusze dla nowelizacji prawa farmaceutycznego

Zdaniem prawników z Kancelarii DZP prace nad poselskim projektem nowelizacji ustawy Prawo farmaceutyczne mogą potoczyć się dwojako. Z pewnością jednak projekt trafi pod obrady plenarne Sejmu, gdzie odbędzie się jego drugie czytanie.

Jakie scenariusze wydarzeń przewidzieli eksperci DZP? Ich zdaniem rozważać można  odrzucenie ustawy lub jego przyjęcie - każdy z nich będzie pociągać za sobą odmienny tryb postępowania w Sejmie.

Co w sytuacji odrzucenia projektu?

Prawnicy DZP przypominają, że drugie czytanie projektu ustawy obowiązkowo musi poprzedzić przedstawienie przez Komisję Nadzwyczajną swojego sprawozdania. W tym przypadku zobligowany został do tego poseł sprawozdawca- Michał Cieślak, który w trakcie posiedzenia komisji ds. deregulacji - opowiedział się za odrzuceniem projektu.

 "W pierwszej wersji powyższego scenariusza posłowie w odpowiedzi na wniosek komisji o odrzucenie projektu ustawy zgłaszają do niego poprawki oraz kierują go raz jeszcze na posiedzenie Komisji Nadzwyczajnej do spraw deregulacji w celu ustalenia przez nią wspólnego stanowiska. W drugiej wersji tego scenariusza posłowie nie zgłaszają poprawek, przechodząc tym samym do III czytania celem odrzucenia projektu zgodnie z wnioskiem Komisji. Przy czym, możliwe jest natychmiastowe przejście do III czytania – tuż po II czytaniu, jak i wyznaczenie terminu III czytania na inny dzień (najprawdopodobniej na ostatni dzień danego posiedzenia Sejmu)"- czytamy w opinii przygotowanej przez prawników DZP dr Marcina Romanowicza oraz Szymona Łajszczaka.

W opinii ekspertów II oraz ewentualne III czytanie najszybciej będzie się mogło odbyć podczas następnego posiedzeniu Sejmu, tj. w dniach 8-10 lutego 2017 r.

Przyjęcie projektu ustawy i co dalej?

"Należy podkreślić, że pomimo krytycznego wniosku Komisji Nadzwyczajnej nie można wykluczyć dalszego procedowanie nad projektem ustawy, prowadzącego do przyjęcia go w III czytaniu. Jak podkreśla poseł PiS Waldemar Buda partia rządząca nadal zamierza przegłosować tę ustawę. Po konsultacjach z przewodniczącym klubu parlamentarnego PiS oświadczył on dzisiaj w wypowiedzi dla mediów, że „nic się nie zmieniło” w tej kwestii. Ten drugi scenariusz również dzieli się na dwie wersje"- oceniają eksperci DZP.

Pierwsza opcja tzw.rozłożona w czasie zakłada, że po wniesieniu ewentualnych poprawek przez posłów w trakcie drugiego czytania (chodzi m.in. o poprawkę zakładającą pozostawienie przewidzianych w niej ograniczeń, jednak bez apteki dla aptekarza, którą zgłosić miał również poseł Michał Cieślak) - projekt zdaniem prawników zostanie ponownie skierowany na posiedzenie Komisji Nadzwyczajnej.

"Oznaczałoby to konieczność przepracowania go zgodnie z uwagami zebranymi w ramach drugiego czytania. Zgodnie z ustaleniami poczynionymi powyżej, drugiego czytania można się spodziewać najwcześniej na następnym posiedzeniu Sejmu w dniach 8-10 lutego br. Na chwilę obecną nie sposób jednak przewidzieć, kiedy w tej wersji nastąpiłoby trzecie czytanie"- wskazują prawnicy.

Druga tzw. ekspresowa opcja zakładałaby brak poprawek w trakcie drugiego czytania i w efekcie płynne przejście do trzeciego czytania. Taki rozwój sytuacji sprawiłby, że oba czytania projektu ustawy odbyłyby się tego samego dnia, a cały projekt może zostałby przyjęty już na najbliższym posiedzeniu Sejmu tj. 8-10 lutego br..

"Dodatkowo należy zasygnalizować, że zgodnie ze wskazaniem Komisji Nadzwyczajnej w przypadku odrzucenia projekt ustawy w całości (według scenariusza pierwszego), projekt ten zostanie przekazany Ministrowi Zdrowia w celu procedowania go wraz z dużą nowelizacją Prawa farmaceutycznego – przewidywany czas prac w resorcie to 6-9 miesięcy"- oceniają dr Marcin Romanowicz oraz Szymon Łajszczak.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione.

Komentarze

Polecamy

Studenci Medycyny i Farmacji