Grypa w ofensywie

Tegoroczny sezon zachorowania na grypę zbiera śmiertelne żniwo - służby sanitarne odnotowały już dwa śmiertelne przypadki. Od początku września w całej Polsce odnotowano 2 026 875 zachorowań i podejrzeń zachorowań na grypę, a hospitalizacji wymagało 5 935 pacjentów.

Dane epidemiologiczne wskazują, że do końca stycznia liczba pacjentów zmagających się z grypą lub jej podejrzeniami przekroczyła - 2 miliony. Zdaniem ekspertów Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy to prawie 34 proc. więcej, niż w analogicznym okresie roku ubiegłego. Niestety zwiększona liczba zachorowań sprawiła, że o 47 proc. wzrósł odsetek chorych wymagających hospitalizacji.

„Wiele osób nie potrafi odróżnić przeziębienia od groźnego dla organizmu zachorowania na grypę. Pacjenci próbują się leczyć domowymi sposobami bądź lekami dostępnymi w aptekach bez recepty Co gorsze, wielu z nich z objawami grypy uczestniczy w życiu publicznym zarażając innych i  narażając siebie na powikłania grypowe. Grypa co roku, kosztuje nas dużo zdrowia i pieniędzy, a przecież tak łatwo można jej zapobiec. Szczepienie jest najskuteczniejszą metodą walki z wirusem i jego ciężkimi powikłaniami, dlatego też zachęcamy, aby pracownicy ochrony zdrowia zlecali swoim pacjentom szczepienia przeciw grypie” – powiedział prof. dr hab. n. med. Adam Antczak, przewodniczący Rady Naukowej Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy.

Jak co roku lekarze apelują do społeczeństwa o działania profilaktyczne i realizację szczepień przeciwko grupie. "Osoby, które jeszcze nie zachorowały ciągle mogą skorzystać ze szczepień. Należy pamiętać, iż już po tygodniu zyskujemy odporność częściową, a po dwóch pełną"- przekonują i podkreślają że skuteczność szczepień sięga 70-89 proc..

Niestety grypa to chorobą wirusową, która nadal jest często mylona z przeziębieniem. Eksperci są zgodni, że każdy niepokojący objaw powinien zostać skonsultowany z lekarzem. Przekonują również, że poważnym zagrożeniem są również powikłania, na które najbardziej narażone są osoby z grup ryzyka tj. przewlekle leczący się z powodu chorób układu oddechowego, sercowo – naczyniowego, cukrzycy, a także osoby starsze, kobiety w ciąży i dzieci.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione.

Komentarze

Polecamy

Studenci Medycyny i Farmacji