Zielarze za zmianami na rynku aptecznym

Polska Rada Leku Roślinnego apeluje do rządu oraz instytucji odpowiedzialnych za kształt rynku aptecznego, o podjęcie działań zmierzających do sformułowania Polityki Lekowej Państwa i uchwalenia przez Sejm nowelizacji Prawa Farmaceutycznego. Zdaniem mgr farm Tadeusza Pawełka, prezes Polskiej Rady Leku Roślinnego i właściciel IWLF Labofarm, większościowy udział w aptekach powinien przynależeć magistrom farmacji.

Przyczynkiem do apelu Polskiej Rady Leku Roślinnego jest wieloletnia obserwacja rynku aptecznego i wynikające z niej obawy o zdrowie i życie pacjentów. Jakich zmian oczekiwaliby eksperci? Głównym postulatem jest przyznanie farmaceutom wyłącznego prawa do większościowego udziału w aptekach i egzekwowanie limitu 1 proc. aptek sieciowych na województwo. Jednocześnie kluczowym dla Polskiej Rady Leku Roślinnego jest uregulowanie sprzedaży suplementów diety oraz rozszerzenie zakazu reklamy na leki OTC i sporne suplementy diety.

W ocenie mgr farm Tadeusza Pawełka, prezesa Polskiej Rady Leku Roślinnego i właściciela IWLF Labofam, reorganizacji powinna zostać poddana praca komisji ds, produktów z pogranicza oraz przywrócenie w Urzędzie Rejestracji Produktów Leczniczych (URPL) listy surowców mogących wchodzić w skład leków lub suplementów diety. Rada zgadza się również z argumentacją części środowiska farmaceutów, która postuluje wycofanie leków ze sprzedaży pozaaptecznej.

"Odpowiednia Polityka Lekowa Państwa oraz Prawo farmaceutyczne zapewnią stabilny rozwój krajowego rynku produktów leczniczych, przyczynią się do wzrostu konkurencyjności eksportu polskich leków, wzmocnią rodzinne apteki i przywrócą aptekom właściwą rolę w zaopatrzeniu farmaceutycznym"- wskazuje Polska Rada Leku Roślinnego.

Eksperci zwracają również uwagę, że to farmaceuci są gwarantem etycznie prowadzonej opieki farmaceutycznej.

"W związku z odrzuceniem w dniu 25.01.2017 przez Sejmową Komisję Nadzwyczajną ds. Deregulacji poselskiego projektu nowelizacji Prawa Farmaceutycznego zwracamy się z uprzejmą prośbą o ponowne rozpatrzenie możliwości procedowania ww. nowelizacji"- apelują przedstawiciele organizacji.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione.

Komentarze

Polecamy

Studenci Medycyny i Farmacji