NRA: powstrzymajmy lawinowo rosnące przejęcia aptek

Tylko przez trzy miesiące prac nad poselską nowelizacją ustawy prawo farmaceutyczne liczba aptek skupionych w sieciach zwiększyła się o ponad 120 placówek - alarmuje mgr farm. Marek Tomków, wiceprezes NRA. Jego zdaniem marazm legislacyjny i brak zdecydowanych kroków ze strony rządzących sprawi, że ostatnie apteki indywidualne zamkną się na polskim rynku w 2022 roku.

Zdaniem wiceprezesa NRA procedowana w Sejmie nowelizacja prawa farmaceutycznego ma zatrzymać niekorzystny dla rynku i samych pacjentów trend konsolidacji sektora aptecznego. Wskazuje, że tylko od października liczba sieci aptecznych (posiadających 5+ placówek) wzrosła z 388 do 402.

"Codziennie z polskiego rynku znikają 2,3 apteki indywidualne, a w ich miejsce powstają 2,7 apteki sieciowe"- wskazuje wiceprezes NRA. Zaznacza również, że brak reakcji ze strony państwa i nie powstrzymanie obserwowanego procesu

 

Samorząd zawodowy aptekarzy przyznaje, że proponowana regulacja to przemyślany i potrzebny krok w stronę rynkowego porządku oraz przywróceniu aptekom ich właściwej roli. "Regulacje zakładają przeniesienie na farmaceutów odpowiedzialności za prowadzenie aptek. W praktyce oznacza to powrót do tradycyjnej roli apteki, traktowanej, jako placówki ochrony zdrowia, a nie sklepu oferującego sprzedaż leków. "- oceniają aptekarze.

Marek Tomów podkreślił również, że nowe regulacje stają się szansą dla kolejnych pokoleń młodych farmaceutów, którzy otrzymają szansę otwarcia własnej placówki aptecznej.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione.

Komentarze