Projekt RDTL przyjęty na posiedzeniu rządu

Krzysztof Łanda ma powody do dumy. Rada Ministrów przyjęła dziś - 14 lutego - projekt ustawy o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz niektórych innych ustaw.

Przyjęty na posiedzeniu Rady Ministrów projekt ustawy o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz niektórych innych ustaw.nie tylko dobrze dookreśla uprawnienia pacjentów do świadczeń gwarantowanych, ale również umożliwia weryfikację skuteczności klinicznej i bezpieczeństwa świadczeń, które w największym stopniu obciążają budżet państwa.

Zdaniem resortu zdrowia projekt pozwoli nie tylko na optymalizację i zwiększenie przejrzystości wydatków Narodowego Funduszu Zdrowia (NFZ) na świadczenia gwarantowane, ale również uwolni środki na nowe świadczenia zdrowotne


Jednocześnie ustawa wprowadza tzw. mechanizm RDTL, który umożliwi pacjentom dostęp do leków, które obecnie nie są refundowane w określonych  wskazaniach. Co istotne minister zdrowia będzie mógł w tym obszarze wydawać indywidualne zgody na pokrycie kosztów takich leków. Będą one wydawane pod trzema określonymi warunkami:
- technologia będzie niezbędne dla ratowania życia lub zdrowia pacjentów,
- użycie leku będzie uzasadnione i poparte wskazaniami aktualnej wiedzy medycznej;
- u pacjenta zostały wyczerpano wszystkie możliwe do zastosowania dostępne technologie medyczne.

Te zmiany są konieczne, ponieważ – ze względu na obowiązujące przepisy – obecnie pacjenci nie mogą otrzymać nieodpłatnie leku ratującego życie, jeśli nie jest on refundowany.

 

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione.

Komentarze