QuintilesIMS o marcowych wykazach refundacyjnych

Zdaniem ekspertów QuintilesIMS wpisane na marcowe wykazy refundacyjne nowe leki złożone dla pacjentów z POChP to krok spójny z opublikowanymi w grudniu 2016 roku nowymi rekomendacjami klinicznymi GOLD 2017.

Spośród 60 nowych produktów, jakie trafią do refundacji 1 marca, analitycy QuintilesIMS wskazują na nowe leki złożone dostępne w połączeniach LAMA (długo działający lek przeciwcholinergiczny + LABA (długo działający beta-2-mimetyk). Zdaniem ekspertów refundacja tych złożonych preparatów jest spójna z opublikowanymi  w grudniu 2016 roku wytycznymi praktyki klinicznej GOLD 2017. To właśnie  w nich zawarto rekomendacje dla skojarzonego stosowania leków LAMA i LABA. "W  efekcie, w długoterminowej perspektywie zmiana ta może przynieść redukcję kosztów pośrednich i oszczędności dla płatnika publicznego"- oceniają analitycy.

Jak wyliczają eksperci spośród 60 nowych produktów w 2016 roku na krajowym rynku sprzedawało się tylko 9 pozycji, które pacjenci kupowali ze 100-procentową odpłatnością. W sumie na leki te wydali w minionym roku 2,6 mln złotych. Analitycy szacują, że wprowadzenie tylko tych 9 nowych molekuł na listy pozwoli pacjentom ograniczyć wydatki na farmakoterapię do kwoty 0,5 mln złotych.

"Zmiany wysokości dopłaty  pacjenta  (obniżki  i  podwyżki) dotyczyły w sumie 607 pozycji  leków. Dla 266 produktów spadła dopłata do leku, przy czym zmiana o 10 zł lub więcej dotyczyła 14 produktów. Dla 341 produktów wzrosła dopłata do leku, przy czym zmiana o 10 zł lub więcej związana była z 16 produktami. Wśród tych 16 produktów znalazły się wziewne, jednoskładnikowe, długo działające leki przeciwcholinergiczne (tzw. LAMA), stosowane w leczeniu POChP. W tym przypadku wzrost dopłaty pacjenta jest związany z wejściem  pierwszego  odpowiednika  generycznego  zawierającego  substancję  czynną tiotropium bromide"- oceniają eksperci QuintilesIMS.

 

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione.

Komentarze