W Poznaniu rusza pierwsze niekomercyjne badanie leków onkologicznych

Polskie Konsorcjum Szpiczakowe rozpoczęło pierwsze w Polsce, niekomercyjne badanie kliniczne trójlekowej terapii stosowanej w leczeniu szpiczaka - poinformował PAP.

O inicjatywie poinformował podczas odbywających się w New Delhi 16. Warsztatów Szpiczakowych prezes Polskiego Konsorcjum Szpiczakowego dr Dominik Dytfeld z Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu. W jego opinii jest to z pewnością pierwsze takie badanie w polskiej hematologii. Obecnie w Polsce testowanych jest wiele leków onkologicznych, ale dotychczas realizowane były na zlecenie firm farmaceutycznych, a polscy lekarze byli jedynie ich podwykonawcami. 

„Nasze badanie jest autorskim przedsięwzięciem i prowadzimy je wspólnie z University of Chicago, w którym pracuje prof. Andrzej Jakubowiak, jeden z najbardziej znanych specjalistów na świecie w leczeniu szpiczaka” – powiedział PAP dr Dominik Dytfeld z Katedry i Kliniki Hematologii i Transplantacji Szpiku Kostnego Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu.

Badaniem objętych zostanie 200 pacjentów, z tego 140 z Polski i 60 ze Stanów Zjednoczonych. Testowane będą trzy leki: carfilzomib (inhibitor proteasomu), lenalidomid (lek immunomodulacyjny) i deksametazon (syntetyczny glikokortykosteroid), które będą podawane jednocześnie pacjentom ze szpiczakiem, nowotworem krwi, poddanych po raz pierwszy autologicznemu przeszczepowi szpiku kostnego (z komórek krwiotwórczych pobranych od chorego).

„Chcemy sprawdzić, czy taka trójlekowa terapia podtrzymująca po tej transplantacji daje lepsze efekty aniżeli podawanie chorym jedynie lenalidomidu” – wyjaśnił dr Dominik Dytfeld. Pacjenci będą podzieleni na dwie grupy: jedna otrzyma trzy leki, a druga tylko ten jeden, następnie naukowcy porównają wyniki leczenia wszystkich chorych.

Prezes Polskiego Konsorcjum Szpiczakowego podkreśla, że taka niekomercyjna ocena oznacza, że nie będzie mogła być wykorzystywana zarówno do nowej rejestracji leków, ani do zmiany jego wskazania przez firmy farmaceutyczne, ani do celów marketingowych. Badanie to ma służyć opracowaniu nowych standardów leczenia.

Jak informuje PAP  w badaniu uczestniczą już cztery polskie ośrodki hematologiczne: w Poznaniu i Gorzowie Wielkopolskim oraz we Wrocławiu i Warszawie. Niedługo mają do nich dołączyć również placówki w Lublinie i Łodzi. Testowane leki dostarczane są przez ich producentów, czyli firmy Celgene oraz Amgen. Badaniami tymi objęto na razie sześciu pacjentów z Polski, pozostali z naszego kraju mają być do nich włączeni w najbliższych kilku miesiącach.

Polskie Konsorcjum Szpiczakowe zdradza również swoje plany dotyczące rozpoczęcia kolejnych badań niekomercyjne z użyciem - leku nowej generacji o nazwie daratumamb, który jest stosowanym w leczeniu szpiczaka przeciwciałem monoklonalnym. „Chcemy wypróbować, jakie przyniesie efekty w leczeniu tzw. choroby resztkowej szpiczaka” – powiedział dr Dytfeld.

Specjalista wyjaśnił, że choroba resztkowa polega na tym, że chory czuje się dobrze i nie ma żadnych objawów szpiczaka, np. nie ma niewydolności nerek, a jego choroba jest w remisji. Różnymi metodami można jednak wykryć w jego organizmie komórki nowotworowe (plazmocytowe) lub świadczące o nich nieprawidłowe białka monoklonalne. W tym celu bada się krew lub mocz pacjenta (żeby wykryć te nieprawidłowe białka), jeszcze dokładniejszą metodą jest badanie próbki szpiku.

„Chcemy sprawdzić, czy warto rozpocząć leczenie już w chwili pojawienia się objawów choroby resztkowej, czyli takiej, jaka wykrywalna jest jedynie na poziomie molekularnym” – podkreślił dr Dytfeld. Jeszcze 5-10 lat temu nikt o chorobie resztkowej w szpiczaku nie słyszał. Wkrótce może ona stać się wyznacznikiem strategii leczenia dzięki wprowadzeniu lepszych metod diagnostycznych.

 PAP

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione.

Komentarze