Okrągły Stół Branży Aptekarskiej w Sejmie

Podczas dzisiejszego (7 marca) spotkania Parlamentarnego Zespołu na rzecz Wspierania Przedsiębiorczości i Patriotyzmu Ekonomicznego odbyła się dyskusja w ramach Okrągłego Stołu Branży Aptekarskiej.

Celem spotkania była dyskusja nad poselskim projektem nowelizacji ustawy refundacyjnej. W tym kontekście uczestnicy rynku otrzymali możliwość dyskusji nad regulacjami wymagającymi doprecyzowania lub zmian, a także wysłuchania wystąpienie przedstawicielki (od 9:16:37) resortu zdrowia - Ewy Warmińskiej, która referowała na jakim etapie zmian znajduje się duża nowelizacja ustawy Praw farmaceutyczne.

 "Zakresem prac objęto wszystkie regulacje istniejące w obowiązującej ustawie, przejrzeliśmy, jak one funkcjonują. Sprawdziliśmy, w którym miejscach funkcjonują w ustawie obciążenia dla aptekarzy, które w rzeczywistości nie są konieczne"- oceniła Ewa Warmińska. Przypomniała również, że ustawa nie była od lat nowelizowana. "Jednocześnie staraliśmy się odpowiedzieć na sugestie płynące z rynku, a dotyczące wątpliwości jakie rodzą się po stronie aptek"- podkreśliła Ewa Warmińska. Jednocześnie podkreśliła, że w dużej nowelizacji ustawy uwzględnione zostały uwagi - jakie resort uznał za zasadne - a które zgłoszone zostały do MZ na początku 2016 roku. Dodatkowo MZ zapowiedziało istotne zmiany w funkcjonowaniu inspekcji farmaceutycznej m.in. jej centralizację oraz rozszerzenie kompetencji inspektorów. Wiele patologii rynkowych, które się rodzą na rynku wynika bowiem z niewłaściwego lub mało skutecznego nadzoru farmaceutycznego"- oceniła Ewa Warmińska.

 

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione.

Komentarze