MZ i KRSiO współpracują przy zmianie legislacji

Branżowa organizacja - Krajowa Rada Suplementów i Odżywek - chce aktywnie działać na rzecz zmian prawnych na rynku suplementów diety. W tym celu aktywnie uczestniczy w pracach zespołu ds. suplementów przy Ministerstwie Zdrowia.

Zadaniem ministerialnego zespołu jest nowelizacja prawa żywnościowego w zakresie suplementów diety. W trakcie pierwszego spotkania "szeroko omawiano projekt nowelizacji Ustawy o bezpieczeństwie żywności i żywienia złożony w Ministerstwie Zdrowia przez KRSiO i BCC w 2014 roku"- czytamy w komunikacie prasowym. Zdaniem organizacji to właśnie ten dokument będzie podstawą do dalszych prac nad nowelizacją.

„To ważne, że reprezentanci branży i eksperci rynku biorą czynny udział w tworzeniu regulacji"- mówi Katarzyna Suchoszek-Łukaniuk, prezes KRSiO - "jestem przekonana, że połączenie oczekiwań regulatora rynku z wiedzą i doświadczeniem, a także ekspertyzą ludzi i podmiotów go tworzących przyniesie najlepszy z możliwych efektów i prawo, które zabezpieczy interesy wszystkich uczestników rynku.”

Organizacja wskazuje, że rynek potrzebuje stworzenia przejrzystej, administracyjnej procedury zgłaszania i weryfikacji suplementów diety, która pozytywnie wpłynie na uporządkowanie rynku suplementów diety i umożliwi wyeliminowanie z obrotu nielegalnych produktów. Przypomina jednocześnie, że projekcie przygotowanym w 2014 roku, KRSiO oraz BCC postulowali m.in. o zmodyfikowanie rejestru suplementu, aby był bardziej czytelny i praktyczny dla konsumentów – o uzupełnienie rejestru o produkty zgłoszone przed jego powstaniem, oraz bieżącą aktualizację (obecnie wpisy dokonywane są z dużym opóźnieniem), a także o wprowadzenie procedury administracyjnej – z podanymi terminami na wszczęcie i przeprowadzenie postępowania wyjaśniającego. Zdaniem producentów obecnie procedura notyfikacji trwa zbyt długo - co działa na niekorzyść producenta, a także nie sprzyja bezpieczeństwu konsumenta. Konieczne jest także wprowadzenie scentralizowanego krajowego systemu wycofań suplementów diety, którego obecnie nie ma. A także wprowadzenie sankcji za brak powiadomienia GIS o wprowadzeniu suplementów do obrotu.

„Otwartość Ministerstwa Zdrowia na wspólne wypracowanie stanowiska ma ogromną wartość i w naszej opinii pozwoli na dopracowanie zapisów, które przyczynią się zarówno do zwiększenia bezpieczeństwa konsumentów, stabilności prowadzenia biznesu w Polsce oraz niwelowania szarej strefy” – podsumowuje  Katarzyna Suchoszek-Łukaniuk.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione.

Komentarze