Krzysztof Łanda trwa przy pomyśle jednolekowych grup limitowych

Wiceminister zdrowia nie ustaje w staraniach zmierzających do zahamowanie wywozu leków z Polski. Niestety nie wszystkie zabiegi przynoszą oczekiwane skutki - czego dowodem jest usunięcie zmian zaproponowanych w art. 15 projektu nowelizacji ustawy refundacyjnej, który wprowadzał tzw. jednolekowe grupy limitowe.

W trakcie katowickiego Kongresu Wyzwań Zdrowotnych HCC minister Krzysztof Łanda przyznał, że planowane przez resort zdrowia wprowadzenie idei jednolekowych grup limitowych zostało zatrzymane. W trakcie procedowania projektu ustawy wprowadzającej ratunkowy dostęp do technologii lekowych (RDTL) ministerstwo musiało ugiąć się pod naciskiem argumentów Ministerstwa Rozwoju i ostatecznie rząd zrezygnował ze zmiany w art. 15 ust. 3a i 3b.  Zdaniem Krzysztofa Łandy utrudni to zatrzymanie wywozu leków z Polski.

"Staramy się likwidować przyczynę (wywozu- przypis redakcji) i działać tak, by nie obniżać cen urzędowych leków na siłę. W procesie refundacyjnym negocjujemy ceny efektywne"- wskazał wiceminister podczas spotkania. Przyznał jednocześnie, że zamierza powrócić do pomysłu jednolekowych grup limitowych i zmian w art. 15 przy okazji prac nad dużą nowelizacją ustawy Prawo farmaceutyczne, które toczą się w resorcie zdrowia.

Przypomnijmy, że idea jednolekowych grup limitowych była kością niezgody pomiędzy resortem zdrowia oraz krajowymi wytwórcami leków. Zdaniem tych ostatnich - wprowadzenie tego zapisu stawiało producentów innowacyjnych leków w uprzywilejowanej pozycji - szczególnie w momencie gdy lek utraci ochronę patentową a na rynku będą dostępne jego generyczne odpowiedniki.

 

 

 

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione.

Komentarze