Apteka dla aptekarza z sejmowym poparciem

Piątek - 7 kwietnia - przejdzie do historii polskiego aptekarstwa. Po gorącej sejmowej debacie posłowie nie tylko przyjęli poselski projekt nowelizacji ustawy o Prawie farmaceutycznym, ale również przywrócili poprawkę tzw. "apteki dla aptekarza". Teraz projektem zajmie się Senat.

Za przyjęciem projektu głosowało 236 posłów (przeciw- 189, a kolejnych dwóch wstrzymało się).

"Wynik głosowania pokazał, iż parlamentarzystom zależy na naprawie rynku farmaceutycznego. Decydenci rozumieją i dostrzegają problemy, z jakimi zmagają się polskie apteki"– oceniła  Elżbieta Piotrowska-Rutkowska, prezes Naczelnej Rady Aptekarskiej.

Zadowolenia z rozstrzygnięcia nie krył również Marcin Wiśniewski, inicjator Ruchu Aptekarzy Polskich."To jest zwycięstwo, ale nie NIA, nie RAP, nie nasze. To zwycięstwo Polski i naszej służby zdrowia. I wyzwanie dla nas, farmaceutow, żebyśmy udowodnili etyczną pracą na rzecz naszych pacjentów, że hołdująca obcemu kapitałowi opozycja, podatna na kłamstwa i zamknięta na fakty, jest w błędzie! Żeby już nigdy więcej nie podważyła roli farmaceuty w ochronie zdrowia. Żeby już nigdy, żaden marny sieciowy adwokacina nie nazwał nas "małą grupą interesu". Te dwa ciężkie lata zamknę cytatem Machiavellego: "Powszechna to wada ludzi nie pamiętać o burzy, gdy morze spokojne." I weźmy to sobie wszyscy do serca! Bardzo Wam wszystkim dziękuje za wsparcie i wiarę!"- napisał w jednym z portali społecznościowych.

Naczelna Izba Aptekarska przypomina, że w projekcie utrzymano zapisy dotyczące obowiązywania kryteriów geograficzno-demograficznych. W przypadku powstawania nowych aptek będzie to 3 tys. mieszkańców w danej gminie przypadających na jedną aptekę, a odległość między sąsiadującymi placówkami wyniesie co najmniej 500 metrów. To kryterium nie będzie obowiązywało, jeśli farmaceuta otworzy nową aptekę w odległości 1 km od obecnie istniejącej. W trakcie piątkowej debaty w projekcie przywrócono również zapisy mówiące o tym, że aptekę może prowadzić tylko farmaceuta lub farmaceuci w ramach wybranych spółek osobowych (tzw. „Apteka dla Aptekarza”).

Rozstrzygnięcia piątkowego posiedzenia niepokoją natomiast przedsiębiorców. W swoim wspólnym stanowisku Związek Przedsiębiorców i Pracodawców oraz Związek Pracodawców Aptecznych PharmaNET wyrażają sprzeciw wobec przyjęcia przez Sejm poselskiego projektu ustawy o zmianie ustawy – Prawo farmaceutyczne.

"Przyjęte regulacje są oderwane od interesów pacjentów, dla których istotne są niskie ceny leków nierefundowanych oraz pełen asortyment leków. Wydają się uwzględniać interes wąskiej grupy przedstawicieli korporacji aptekarskiej, hurtowni farmaceutycznych oraz dużych koncernów farmaceutycznych"- wskazały organizacje.

Po piątkowym głosowanie projekt został przekazany do dalszych prac legislacyjnych, które odbędą się w Senacie.

 Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione.

Komentarze