Resort zdrowia zapewnia - leki nie zdrożeją

Ministerstwo zdrowia nie zgadza się z argumentacją wskazującą, że zasada "apteki dla aptekarza" wpłynie na poziom cen leków w aptekach. Jednocześnie przypomina, że przegłosowana w Sejmie 7 kwietnia nowelizacja ustawy Prawo farmaceutyczne - był projektem poselskim, a nie rządowym.

Zdaniem władz resortu zdrowia nowelizacja ma wesprzeć niezależne, często rodzinne, małe apteki, które obecnie coraz częściej przegrywają w konkurencji z dużymi placówkami sieciowymi.

"Rozwiązania zaproponowane w ustawie – wbrew opiniom krytyków – są korzystne dla pacjentów. Obecnie sieci aptek sztucznie obniżają ceny leków nierefundowanych (w tym leków bez recepty) i sprzedają je po cenach dumpingowych. Takie działanie jest tylko pozornie korzystne dla pacjentów" - oceniają przedstawiciele ministerstwa.

Wskazują, że prawdziwe zagrożenie czai się w upadku aptek indywidualnych, a następnie dominacji sieci aptecznych. W opinii resortu zdrowia uzyskanie pozycji dominującej pozwoli przedsiębiorcom na niekontrolowane podniesienie cen leków nierefundowanych w przyszłości.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione.

Komentarze

Polecamy

Studenci Medycyny i Farmacji