Prezes NIA apeluje do senatorów

Już jutro w senacie rozstrzygać się będą losy poselskiej nowelizacji Prawa farmaceutycznego. W liście otwartym do senatorów mgr farm. Elżbieta Piotrowska-Rutkowska zaapelowała o poparcie nowej regulacji.

Zdaniem szefowej aptekarskiego samorządu, znacząca przewaga zwolenników regulacji - jaka poparła projekt w Sejmie - jest dowodem na to, że niezależnie od reprezentowanej opcji politycznej wielu posłów rozumie i dostrzega problemy, z jakimi od wielu lat zmagają się polskie apteki. "Zwolennikami projektowanych zmian są również kluczowe organizacje, skupiające w sumie ponad pół miliona osób reprezentujących tzw. „biały personel” (samorządy: aptekarski, lekarski, pielęgniarek i położnych oraz diagnostów laboratoryjnych), a także młodzi farmaceuci zrzeszeni wokół Polskiego Towarzystwa Studentów Farmacji"- podkreśliła w liście mgr farm. Elżbieta Piotrowska-Rutkowska.

W piśmie przypomniała również główne postulaty, którymi kierowali się projektodawcy - chodzi m.in. o powrót do tradycyjnej roli apteki, jako placówki ochrony zdrowia,a także zahamowanie funkcjonujących na rynku nieprawidłowości, które zdaniem samorządu sprawiają, że pacjenci są postrzegani jako narzędzie do zarabiania pieniędzy.

Czas na ucywilizowanie rynku

Szefowa aptekarzy przypomniała również, że proponowane rozwiązania dotyczą jedynie nowych aptek, co w praktyce sprawi, że obecnie funkcjonujące 14,7 tys. aptek będzie nadal istnieć. "Wprowadzenie projektu nowelizacji prawa farmaceutycznego w życie ma na celu ucywilizowanie rynku aptecznego, który jest obecnie w aż 60 proc. zdominowany przez sieci apteczne (w 2004 r. w Polsce było ich 45, dzisiaj jest ich 417). To groźne zjawisko, tym bardziej, że agresywna ekspansja sieci odbywa się kosztem polskich aptek indywidualnych – dziennie upadają 2 małe apteki, w to miejsce powstają 3 apteki sieciowe. Jeżeli nikt nie powstrzyma tego procesu to za 5 lat apteki indywidualne znikną z rynku – konsekwencje tego zjawiska są nieodwracalne. Celem tych regulacji jest więc ochrona ponad 4,5 tysiąca polskich drobnych przedsiębiorców prowadzących apteki, którzy już dziś balansują na granicy bankructwa oraz zabezpieczenie wielu tysięcy miejsc pracy"- zaapelowała Elżbieta Piotrowska-Rutkowska.

Apteka na wsi powinna być standardem

W jej ocenie projekt w proponowanym kształcie przywróci dostępności do leków i usług farmaceutycznych na terenach wiejskich.

"Stanie się tak poprzez wprowadzenie kryteriów demograficznych i geograficznych umożliwiających pacjentom łatwiejszy dostęp do aptek. Niestety dziś jest na odwrót, a pacjenci z terenów wiejskich mają utrudniony dostęp do leków. Dlaczego? Obecnie dwie z trzech największych sieci aptecznych są powiązane z hurtem, co jest niezgodne z prawem. Hurtownie zaopatrują głównie swoje apteki sieciowe, nie realizując zamówień aptek indywidualnych, zlokalizowanych przeważnie na wsiach i w mniejszych miasteczkach. W efekcie, pacjenci muszą dojeżdżać po medykamenty do dużych miast, nawet po kilkadziesiąt kilometrów"- zwróciła uwagę szefowa aptekarskiego samorządu.

Naczelna Izba Aptekarska nie kryje również obaw, że nowelizacja prawa farmaceutycznego będzie nadal dyskredytowana. "W przestrzeni publicznej cały czas krążą nieprawdziwe i pozamerytoryczne przekazy dotyczące tej regulacji. Ich celem jest dyskredytacja zarówno samego projektu, jak i działalności samorządu aptekarskiego. Takie nastawienie pokazuje, że przeciwnikom tego projektu nie zależy ani na uporządkowaniu rynku farmaceutycznego ani na dobru pacjentów"- oceniła prezes NIA.

Wskazuje również, że pomimo wielu nieudanych prób jego dyskredytacji, sam projekt z powodzeniem przechodzi kolejne etapy legislacyjne. Dzieje się tak dzięki przychylności nie tylko parlamentarzystów, ale również resortu zdrowia i czołowych instytucji państwowych, które odpowiedzialne są za zdrowie publiczne. "Dlatego w imieniu Naczelnej Rady Aptekarskiej, proszę państwa o nieuleganie presji tych grup oraz poparcie regulacji, w toku prac legislacyjnych prowadzonych przez senat"- zaapelowała Elżbieta Piotrowska-Rutkowska.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione.

Komentarze