Właściciel sieci Dr.Max chce rozwijać apteki we Włoszech i Rumunii

Inwestycje czeskiego funduszu Penta Investments przyniosły mu w 2016 roku 251 mln euro zysku netto, który okazał się 25 proc. wyższy niż rok wcześniej. Fundusz chwali się, że wśród kluczowych wydarzeń minionego roku była ekspansja sieci Dr.Max w Serbii. Okazuje się jednak, że to nie koniec inwestycji w apteki.

Uzyskane w minionym roku wyniki finansowe wskazują, że Penta Investments kolejny z roku z rzędu odnotowuje znaczący wzrost zysku netto. Grupa zwiększa również wartość swoich aktywów, która urosła o 21 proc. do 8,5 mld euro (vs 7 mld euro w 2015 r.). Przedstawiciele funduszu przyznali, że w minionym roku wartość dokonanych inwestycji osiągnęła 510 mln euro i dotyczyła zarówno nowych akwizycji, jak również rozwoju spółek z portfela.

„Penta skupia się na rozwijaniu i wzroście wartości swoich sześciu długoterminowych platform inwestycyjnych, tj. usług finansowych, nieruchomości komercyjnych, handlu detalicznego, usług opieki zdrowotnej, produkcji i mediów. W 2016 r. kontynuowaliśmy realizację naszej strategii budowy regionalnych liderów, w szczególności w odniesieniu do międzynarodowej ekspansji sieci aptek Dr.Max oraz operatora zakładów sportowych Fortuna. W odniesieniu do pozostałych spółek uznaliśmy, że zeszły rok to dobry moment na dokonanie wewnętrznych inwestycji we wzrost ich konkurencyjności. Zaliczyć do nich należy długoterminowe przedsięwzięcia na dużą skalę takie jak m.in. budowa szpitala wielospecjalistycznego w Bratysławie"- skomentował Łukasz Waszak, menedżer ds. inwestycji, Penta Investments.

Wśród najistotniejszych wydarzeń minionego roku Penta wskazał m.in. serbską ekspansję sieci aptek Dr.Max. Obecnie sieć działająca na czterech rynkach posiada 1053 placówki, a kolejne 140 jest w trakcie finalizacji. "W 2017 r. planowana jest dalsza ekspansja sieci w Europie, m.in. we Włoszech i Rumunii"- czytamy w komunikacie prasowym.

Przypomnijmy, że fundusz od blisko inwestuje w spółki na rynku polskim. Spośród 10 polskich projektów - trzy działają na rynku usług medyczno-farmaceutycznych - chodzi o EMC Instytut Medyczny – spółkę zarządzającą siecią 10 szpitali i 26 przychodni, prywatną lecznicę Certus oraz sieć aptek Dr.Max, która liczy obecnie 400 placówek.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione.

Komentarze