Środowisko akademickie za wygaszeniem zawodu technika

Prof. Przemysław Jałowiecki, przewodniczący Konferencji Rektorów Akademickich Uczelni Medycznych, zabrał głos w sprawie kształcenia w zawodzie technika farmaceutycznego.

Zdaniem KRAUM decyzja o wygaszaniu kształcenia w zawodzie technika podjęta w sierpniu 2014 roku jest jak najbardziej uzasadniona. Co więcej, stanowisko to zostało przesłane do Ministerstwa Zdrowia oraz Ministerstwa Edukacji Narodowej.

W swoim piśmie przypomniał również uchwałę podjętą 11 kwietnia tego roku oraz uzasadnienie do niej, w którym wskazano, że "jedynie farmaceuta z mocy ustawy uprawniony jest do wykonywania wszystkich czynności przynależnych zawodowi farmaceuty". Zdaniem rektorów nadanie tak szerokich uprawnień zawodowych magistrom farmacji związane jest z co najmniej 5-letnim procesem nauczania na uczelni wyższej oraz sześciomiesięczną praktyką zawodową w aptece.

"Nie wydaje się budzić żadnych wątpliwości, że kwalifikacje nabyte przez farmaceutę dają gwarancję świadczenia usług farmaceutycznych na najwyższym poziomie, co z kolei zapewnia bezpieczeństwo pacjentom, na rzecz których usługi te są świadczone. Kwalifikacje te nie mogą być porównywalne z wykształceniem technika farmaceutycznego"- oceniają rektorzy.

 

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione.

Komentarze