MZ: znamy kształt rozporządzenia ws. wyrobów na zlecenie

W poniedziałek 29 maja - czyli dwa dni przed wymaganym ustawowo terminem - minister zdrowia Konstanty Radziwiłł podpisał rozporządzenie w sprawie wykazu wyrobów medycznych na zlecenie.

Zgodnie ze zmianami wymuszonymi art. 155 ustawy o zawodzie fizjoterapeuty resort zdrowia został zobligowany do nowelizacji rozporządzenia dotyczącego wyrobów medycznych wydawanych na zlecenie - w pierwotnym kształcie wykaz wyrobów medycznych został czasowo utrzymany do 31 maja 2017 roku. Dwa dni przed tą datą resort przedstawił jego znowelizowane zapisy, w których - jak wyjaśnia wiceminister Marek Tombarkiewicz - rozszerzono dla wybranych grup wyrobów katalog osób uprawnionych do ich zlecenia. Jednocześnie skrócono czas użytkowania wózków inwalidzkich dla dzieci- która to decyzja w ocenie ministerstwa ma poprawić dostępność pacjentów do wyrobów medycznych.

Resort zapowiedział również kolejne przeprowadzenie analiz wszystkich dostępnych systemów Ciągłego Monitorowania Glikemii w czasie rzeczywistym (CGM-RT). Wynikało to z zarzutu, jaki powił się w trakcie konsultacji i dotyczył preferowania przez MZ wyłącznie jednego oferenta. Weryfikacji systemów ma dokonać na zlecenie resortu Agencja Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji. Do czasu weryfikacji systemy CGM-RT nie będą objęte rozporządzeniem.

 

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione.

Komentarze

Polecamy

Studenci Medycyny i Farmacji