Dokument "Polityka lekowa" powstanie do końca tego roku

Do końca czerwca branża farmaceutyczna, eksperci oraz resort zdrowia usiądą do wspólnych rozmów nad kształtem strategicznego dokumentu "Polityka lekowa państwa". Zgodnie z zapowiedziami wiceministra zdrowia - Marka Tombarkiewicza - ostateczny dokument określający priorytety dla gospodarki lekami może zacząć obowiązywać od 2018 roku, poinformował w trakcie III edycji konferencji "Polityka Lekowa".

Wbrew zapowiedziom sprzed roku - resort zdrowia nadal pracuje nad strategicznym dokumentem "Polityka lekowa państwa". Ministerstwo zdrowia zapowiada jednak szerokie konsultacje sektorowe i dialog z branżą.

"Pierwsze wersja dokumentu rzeczywiście diagnozuje sytuację na rynku. Nie chcemy niszczyć tego co już zostało stworzone, liczymy jednak na konstruktywną debatę z udziałem przedstawicieli rynku"- podkreślił wiceminister. Jednocześnie zwrócił się z prośbą o organizację debaty w tej sprawie do dr Małgorzaty Gałązki-Sobotki reprezentującej Uczelnię Łazarskiego. Zgodnie z zapowiedziami opracowywana przez resort strategia będzie miała stosunkowo krótką- bo zaledwie 5-letnią perspektywę czasową.

Zdaniem Wojciecha Kuźmierkiewicza - byłego wiceministra zdrowia i obecnie prezesa Fundacji Na Rzecz Wspierania Rozwoju Farmacji i Medycyny - zapowiedziany przez resort okres obowiązywania dokumentu jest zbyt krótki. "Dokument strategiczny powinien być tworzony na lata, a nie na perspektywę jednej kadencji rządu okres"- zwrócił uwagę. 

Farmaceuci będą docenieni

W trakcie konferencji Marek Tombarkiewicz zapewnił, że w dokumencie znajdzie się miejsce dla m.in. określenia znaczenia opieki farmaceutycznej. "Nie będziemy również odchodzi od naturalnej drogi rozwoju leków biopodobnych"- zapowiedział wiceminister.

Uczestnicząca w panelu dyskusyjnym prezes Naczelnej Izby Aptekarskiej Elżbieta Piotrowska-Rutkowska zwróciła uwagę na niewykorzystany dotychczas potencjał farmaceutów szpitalnych. "Obawiamy się tendencji zamykania aptek szpitalnych i tworzenia działów farmacji szpitalnej. Liczę, że dokument rządowy będzie właściwie mocował farmaceutów pracujących w szpitalach, którzy z powodzeniem porządkują w swoich placówkach zarówno kwestie farmakologiczne, jak również ekonomiczne"- oceniła prezes NIA.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione.

Komentarze

Polecamy

Studenci Medycyny i Farmacji