Presja cenowa obniża prognozy rynku farmaceutycznego

Zdaniem firmy analityczne Evaluate rosnąca kontrola płatników i ich presja na obniżanie cen może mieć istotne przełożenie na dynamikę rynku. Według prognoz branża farmaceutyczna będzie musiała zmierzyć się ze zdecydowanie niższymi prognozami sprzedaży.

W ocenie analityków prognozowana sprzedaż leków w 2022 roku wyniesie nie 1,12 bln dolarów - jak zakładano jeszcze rok temu - ale 1,06 bln dolarów. Odnotowany po raz pierwszy od 10 lat spadek sprzedaży ma zdaniem ekspertów firmy Evaluate wynikać z trendu coraz silniejszej "politycznej i publicznej" kontroli sprawowanej nad cenami leków. Antonio Iervolino, szef zespołu prognoz Evaluate, wskazał również, że dla nowych molekuł dostęp do rynku jest coraz trudniejszy. Ma to się wiązać m.in. z różnorodnymi strategiami narodowych płatników, ale również pośrednio z cenami wynikającymi z nakładów inwestycyjnych, jakie firmy ponoszą na opracowywanie nowych molekuł. Średni koszt wprowadzenia na rynek nowego leku szacowano obecnie na około 4 mld dolarów.

Co ciekawe w 2022 roku za jedną trzecią wzrostu sprzedaży na rynku farmaceutycznym odpowiadać będą leki sieroce, których sprzedaż ma zwiększyć się o 95 mld dolarów. Największą dynamikę wzrostu osiągnąć mają firmy Celgene (+15 proc.) oraz Shire (+10 proc.) , natomiast w pierwszej trójce największych światowych koncernów niezmiennie królować będą - Novartis, Pfizer oraz Roche.

 

 

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione.

Komentarze