Hurtownie ograniczają dostęp do leków ziołowych

Przedstawiciele Polskiego Komitetu Zielarskiego zaapelowali do resortu zdrowia o wprowadzenie zakazu sprzedaży dystrybucji przez hurtownie farmaceutyczne produktów spożywczych (suplementów diety), których nazwa i charakterystyka jest tożsama z produktami leczniczymi.

Organizacja w piśmie zaadresowanym do Izabeli Obarskiej, dyrektor Departamentu Polityki Lekowej i Farmacji, wskazała na pilną konieczność zmiany zapisów art. 72 ust. 1 ustawy Prawo farmaceutyczne- regulującą kwestię dystrybucji farmaceutycznej odbywającej się w łańcuchu producent-hurtownia-apteka. Producenci preparatów ziołowych wskazują, że coraz częstszą praktyką stosowaną przez dystrybutorów hurtowych jest wprowadzanie na rynek preparatów nie będących produktami leczniczymi a tożsamymi z nimi nazwą.

"Jedna z największych hurtowni farmaceutycznych w Polsce w 2014 roku rozpoczęła dodatkową działalność gospodarczą pod odmienną firmą oraz za pośrednictwem specjalnie w tym celu utworzonego podmiotu, polegającą na samodzielnych wytwarzaniu własnych produktów w postaci suplementów diety. Zastosowano technikę sprzedaży przedmiotowych produktów polegającą na ich nazwaniu w sposób tożsamy z nazwami produktów leczniczych (np. Melisa, Mięta, Pokrzywa, Rumianek) powszechnie funkcjonujących na rynku jako produkty lecznicze. Poprzez takie postępowanie wprowadza w błąd rzesze pacjentów, którzy nie posiadając specjalistycznej wierzy na temat różnic pomiędzy lekiem a suplementem diety, nabywają je w przeświadczeniu, iż są to produkty lecznicze lub posiadające takie same właściwości"- wskazuje w liście do MZ Polski Komitet Zielarski. Zdaniem "zielarzy" takie postępowanie sprawia, że hurtownia farmaceutyczna przestaje dystrybuować produkty lecznicze - odstępując tym samym od podstawowego celu, jaki powinien jej przyświecać, na rzecz produkcji własnych suplementów diety i ich dystrybucji. 

Producenci leczniczych preparatów ziołowych chcą by resort zdrowia podjął w tej sprawie właściwe kroki- tak by przeciwdziałać zaistniałej sytuacji, w której "producent ziół, zarejestrowanych jako produkty lecznicze, staje się bezradny wobec braku chęci ze strony hurtowni farmaceutycznych do zajęcia się ich obrotem". Nie zgadzają się również z sytuacją, w której interes ekonomiczny producenta leków ziołowych uzależniony jest od dobrej lub złej woli hurtowni farmaceutycznej.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione.

Komentarze