Reklamy Pneumolan oraz Pneumolan Plus na indeksie UOKiK

Producent suplementów diety - Walmark ma problem z reklamą swoich dwóch produktów - Pneumolan i Pneumolan Plus. Zdaniem Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) w spotach reklamowych suplementów diety zasugerowano, że preparaty mają właściwości lecznicze i zapobiegają chorobom.

"Postępowanie przeciwko producentowi suplementów - Walmark w Sosnowcu - zostało wszczęte w kwietniu 2016 roku. UOKiK sprawdził reklamy produktów Pneumolan oraz Pneumolan Plus"- poinformował w komunikacie urząd antymonopolowy. Główne wątpliwości wzbudziła kreacja i treść spotu, która w ocenie UOKiK sugeruje, że środki spożywcze leczą i zapobiegają chorobom. Mają o tym świadczyć sformułowania np.: „Zdrowe oddychanie po Pneumolanie”; „Podwójne działanie oczyszcza nos, zatoki, wspomaga oskrzela”.

Jednocześnie poinformowano, że producent preparatu - Walmark - zobowiązał się do zmiany kwestionowanych przez UOKiK praktyk oraz usunięcia ich skutków. Oznacza to, że przestanie używać w swoich reklamach sformułowań, które mogły wprowadzać konsumentów w błąd, sugerując właściwości lecznicze swoich preparatów. Dodatkowo firma wydrukuje na swój koszty plakaty i poradniki na temat właściwości suplementów diety, który zostanie rozdystrybuowany do 2500 aptek na terenie całej Polski.

Obecnie urząd antymonopolowy silnie zaangażował się w monitoring reklam suplementów diety. W efekcie prowadzone są trzy postępowania: dwa przeciwko Aflofarm Farmacja Polska (urząd sprawdza reklamy suplementów diety: Magmisie, RenoPuren Zatoki Hot i RenoPuren Zatoki Junior) oraz Logihub (reklamy produktu Green Magma). Przypomnijmy również, że na początku 2017 r. UOKIK wydał decyzję ws. Olimp Laboratories. Spółka co prawda uniknęła kary finansowej, ale w zamian zobowiązała się do usunięcia skutków nieuczciwej reklamy. "Na własny koszt wyemitowała w radiu komunikaty o tym, że mogła wprowadzać w błąd w reklamach Chela Mag B6"- czytamy w komunikacie.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione.

Komentarze