Nowoczesna deklaruje ułatwienia w zakupie tabletek "dzień po"

Paweł Rabiej, kandydat Nowoczesnej na prezydenta stolicy, zadeklarował, że jeśli wygra wybory, w wybranych warszawskich szpitalach miejskich będzie ustanowiony 24-godzinny dyżur lekarski, aby kobiety miały możliwość kupna tabletki "dzień po" bez żadnych ograniczeń.

"To jest bardzo ważne, bo to jest kwestia nie ideologii, ale kwestia medycyny, kwestia dostępu do farmaceutyków, które mogą okazać się potrzebne" - podkreślił Paweł Rabiej na piątkowej konferencji prasowej pod gmachem resortu zdrowia.

Działacze Nowoczesnej poinformowali na konferencji, że sprawdzili dostępność tabletki antykoncepcyjnej "dzień po" w 550 warszawskich aptekach. Jak zaznaczyli, w siedemnastu z nich aptekarze odmówili im sprzedaży powołując się na klauzulę sumienia.

Jak podkreślali politycy Nowoczesnej, zdobycie w ciągu 24 godzin tabletki tzw. wczesnej antykoncepcji w Warszawie nie jest trudne. Jedna, według nich, dochodzi do skandalicznych zachowań aptekarzy, którzy powołują się na "klauzulę sumienia" odmawiając sprowadzenia farmaceutyku na wyraźną prośbę pacjentki.

Paweł Rabiej przyznał, że sytuacja w Warszawie nie jest najgorsza, ale Polska to nie tylko Warszawa. "Dużo gorzej jest, jak sądzimy, w mniejszych miejscowościach, innych miastach w Polsce, gdzie może być problem z zarówno z wypisaniem recepty na tabletkę +dzień po+, jak i uzyskaniem jej w aptekach" - podkreślił. Jednocześnie kandydat Nowoczesnej zaapelował do Naczelnej Rady Aptekarskiej i Inspektoratu Farmaceutycznego, aby monitorowali sytuację w przypadkach, gdy tabletka "dzień po" jest niedostępna, mimo że została wypisana na nią recepta.

Ireneusz Trąbiński z warszawskiej Nowoczesnej uważa, że zapotrzebowanie na ten rodzaj preparatów nie jest wielkie, wbrew temu co mówią przeciwnicy ich stosowania. Według jego informacji apteki sprzedają je najwyżej do trzech sztuk na miesiąc.

 "Mamy nadzieję, że sytuacja w Warszawie się nie pogorszy, ale będziemy to monitorowali, dbali o to, żeby, jak rzeczywiście wygramy wybory prezydenckie w Warszawie kobiety warszawskie miały możliwość wyboru" - powiedział Paweł Rabiej

Nowoczesna opublikowała też listę warszawskich aptek, gdzie odmówiono im sprzedaży powołując się na klauzulę sumienia. 5 takich miejsc znajduje się na Woli, 4 na Bemowie, po dwie na Pradze Północ, Ursynowie i Wawrze, a po jednej na Żoliborzu i w Śródmieściu.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione.

Komentarze

Polecamy

Studenci Medycyny i Farmacji