Nowy lek na hemofilię

Emicizumab to nowy lek na hemofilię typu A, który pozwala na zmniejszenie niemal o 90 proc. częstość krwawień w przypadku osób niereagujących na klasyczne leczenie - czytamy na łamach czasopisma "New England Journal of Medicine”.

Hemofilia typu A, zwana także klasyczną, to najczęstsza odmianą hemofilii. Występuje przede wszystkim u mężczyzn (kobiety zwykle są bezobjawowymi nosicielkami) i spowodowana jest przez niedoborem czynnika VIII – białka, które umożliwia skomplikowany proces krzepnięcia krwi.

Bez podawania preparatów czynnika VIII nawet niewielki krwotok może prowadzić do wykrwawienia. Zwykle pacjenci dostają dożylne zastrzyki czynnika VIII trzy razy w tygodniu. Powtarzające się dawki czynnika VIII mogą jednak prowadzić do pojawienia się niszczących go przeciwciał, co w perspektywie czasu utrudnia proces leczenia.

Międzynarodowy zespół hematologów, w którego skład wchodzili także specjaliści z Children's Hospital w Los Angeles podczas wieloośrodkowych badań HAVEN 1(III faza badań) wykazał, że u chorych na hemofilię typu A, u których pojawiły się inhibitory skutecznym środkiem zaradczym może okazać się przeciwciało monoklonalne - emicizumab.

W badaniach brało udział 109 mężczyzn i chłopców (powyżej 12. roku życia). Częstość krwawień spadła u nich aż o 87 proc. w porównaniu z osobami nieleczonymi, a o 79 proc. w porównaniu z osobami, którym podawano środek zapobiegający działaniu inhibitora.

Emicizumab ma w zasadzie takie samo działanie jak czynnik VIII, jednak dłużej utrzymuje się w krwiobiegu, a inhibitor nie hamuje jego aktywności. Jest trwały i prosty w użyciu - można go podawać podskórnie raz na tydzień. Planowane są badania nad zastosowaniem tego leku również u osób, u których nie pojawił się jeszcze inhibitor.

 

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione.

Komentarze

Polecamy

Studenci Medycyny i Farmacji