Selvita ma mocnego partnera

Polska, biotechnologiczna spółka pozyskała od fundacji Leukemia&Lymphoma Society (LLS) 3,25 mln dolarów wsparcia na prace rozwojowe nad molekułą SEL120.

Dzięki nawiązanej współpracy, odkryty i rozwijany przez krakowską spółkę związek małocząsteczkowy SEL120 ma zostać przebadany (przedklinicznie i klinicznie) pod kątem możliwości zastosowania go w terapii ostrej białaczki szpikowej (AML). Na mocy zawartej umowy Leukemia&Lymphoma Society (LLS) dofinansuje dalszy rozwój projektu realizowany w ramach progrramu "Therapy Acceleration Program (TAP)", który ma na celu identyfikację i wsparcie merytoryczne badań mających potencjał do zmiany obecnych standardów leczenia pacjentów z nowotworami krwi.

Władze spółki nie mają wątpliwości, że współpraca z amerykańską fundacją Leukemia & Lymphoma Society to dla krakowskiej spółki zaszczyt i nobilitacja, ale również istotne potwierdzenie potencjału SEL120.

"Projekty finansowane w ramach TAP przechodzą bardzo szczegółowy proces selekcji ukierunkowany na takie terapie, które mogą przynieść realne korzyści dla pacjentów. Co za tym idzie, wyselekcjonowane projekty – poza znaczącym potencjałem komercyjnym – charakteryzują się unikalnością i wysokim potencjałem w aspekcie naukowym. Oznacza to, że projekt SEL120 znalazł się w bardzo elitarnym gronie"– ocenił dr Krzysztof Brzózka, dyrektor ds. naukowych i wiceprezes zarządu Selvity. Jego zdaniem współpraca z LLS będzie również kluczowa podczas negocjacji związanych z komercjalizacją SEL120 w przyszłości.

Przypomnijmy, że SEL120 jest małocząsteczkowym, selektywnym inhibitorem kinazy CDK8 i jej blisko spokrewnionej kinazy serynowej CDK19. Zdaniem jego odkrywców cząsteczka ta może znaleźć zastosowanie w leczeniu przede wszystkim nowotworów układu krwiotwórczego, ale także guzów litych m.in. raka jelita grubego, czy raka sutka.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione.

Komentarze

Polecamy

Studenci Medycyny i Farmacji