Analitycy o nowych wykazach refundacyjnych

Projekty wrześniowych wykazów refundacyjnych poprawią dostęp do leczenia pacjentów zmagających się z przewlekłą białaczką szpikową oraz złośliwymi chłoniakami - oceniają analitycy QuintilesIMS. Rozszerzony dostep do terapii otrzymają również pacjenci z chorobą Leśniowskiego-Crohna oraz stwardnieniem rozsianym.

Eksperci wskazują, że nowe listy apteczne nie zawierają żadnej nowej substancji czynnej, a spośród 68 dodanych preparatów w ostatnich 12 miesiącach sprzedawało się zaledwie 7 pozycji.

"Pacjenci, kupując te leki ze 100% odpłatnością (bez refundacji), wydali na nie blisko 0,6 mln zł w skali roku. Wprowadzenie tych leków na listy refundacyjne, przy założeniu tej samej ilości sprzedaży, zmniejszy wydatki pacjentów o 65 proc. – do kwoty 0,2 mln zł"- czytamy w komunikacie prasowym firmy analitycznej.

Nieznacznych podwyżek spodziewać się mogą chorzy na nowotwory przyjmujący leki przeciwbólowe zawierające substancję czynną - oxycodone. Preparaty złożone podrożeją na skutek wprowadzenia na listy refundacyjne pierwszego leku stanowiącego odpowiednik dotychczas stosowanych leków, natomiast podwyżka dopłat do preparatów jednoskładnikowych wynika ze zmiany produktu wyznaczającego limit i obniżenia jego ceny zbytu.

Analitycy QuintilesIMS zwrócili również uwagę na 21 produktów (wg kodów EAN), które od 1 września wypadną z refundacji. Jak jednak zapewniają wszystkie leki mają swoje refundowane odpowiedniki. W okresie ostatnich 12 miesięcy tj. od sierpnia 2016 do lipca 2017, sprzedaż tych preparatów osiągnęła wartość 3,5 mln zł, liczoną w cenach detalicznych brutto- przy czym w analizowanym okresie NFZ przeznaczył na nie 1,4 mln zł, natomiast pacjenci kolejne 2,1 mln zł.

Co w programach lekowych i chemioterapii?

Zdaniem ekspertów QuintilesIMS warto zwrócić również uwagę na  korzystne dla pacjentów zmiany w refundacji leków dostępnych w ramach programów lekowych i chemioterapii. Kluczowe okazało się utworzenie nowego programu lekowego „Ibrutynib w leczeniu chorych na przewlekłą białaczkę limfocytową”, który daje pacjentom szansę na terapię lekiem „sierocym” dopuszczonym do obrotu w 2014 roku. Analitycy zwrócili również uwagę na utworzenie nowego programu  lekowego dla pacjentów zmagających się ze złośliwymi chłoniakami, w ramach  którego możliwa będzie terapia - piksantronem, który otrzymał pozwolenie na wprowadzenie do obrotu w 2012 roku.

Zmiany obejmą także istniejący program - „Zapobieganie krwawieniom u dzieci z hemofilią A i B”, w którym rozszerzono opcje terapeutyczne i dodano lek zawierający rekombinowany, ludzki czynnik krzepnięcia IX (rDNA). Wrześniowe projekty list refundacyjnych wprowadzają również szereg zmian w opisach istniejących programów  lekowych - chodzi w głównej mierze o program leczenia choroby Leśniowskiego-Crohna oraz stwardnienia rozsianego. W obu programach zmieniono kryteria kwalifikacji pacjentów do tych programów.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione.

Komentarze

Polecamy

Studenci Medycyny i Farmacji