MZ: leki generyczne są bezpieczną formą terapii

Po raz kolejny projekty wykazów refundacyjnych wzbudziły dyskusję związaną z zamiennikami preparatów leczniczych oraz ustalaniem limitu finansowania leków refundowanych. W oficjalnym komunikacie resort zdrowia wyjaśnia wątpliwości związane z mechanizmem refundacji preparatów.

Ministerstwo zdrowia przypomniało sposób ustalania podstawy limitu finansowania, którą jest "najwyższą spośród najniższych cen hurtowych za tzw. dobową definiowaną dawkę (DDD) leku, który dopełnia 15 proc. obrotu ilościowego, liczonego według DDD zrealizowanego w tej grupie limitowej w miesiącu poprzedzającym o 3 miesiące ogłoszenie obwieszczenia refundacyjnego".

W komunikacie resort przypomniał również scenariusze uzasadniające zmianę ceny leków  i poziom odpłatności dla pacjentów, który uzależniony jest od ceny leku będącego podstawą limitu finansowania lub zmianą leku będącego podstawą limitu.

Jednocześnie ministerialni urzędnicy zapewnili, że obejmowanie refundacją kolejnych odpowiedników leków refundowanych to nie tylko działanie systemowe ukierunkowane na zwiększenie liczby dostępnych opcji terapeutycznych, ale również stworzenie warunków do konkurencji pomiędzy firmami farmaceutycznymi. 

"Taka sytuacja przełamuje nienaturalne monopole oraz przyczynia się do stymulowania branży farmaceutycznej w kierunku jej szybszego rozwoju. Najważniejsze jest jednak to, że pozwala obejmować refundacją coraz tańsze nowe leki, które działają tak samo jak te, które już są w wykazie. Za określeniami „odpowiednik” i „zamiennik”  kryje się pełna gwarancja (poparta dowodami naukowymi), że pacjent otrzymuje ten sam lek, tylko w innym opakowaniu.  I choć lek jest ten sam, to cena jest inna – mniejsza"-  wskazuje ministerstwo.

Jednocześnie ministerstwo zapewniło, że planowane od 1 września zmiany w refundacji leków (m.in. immunosupresyjnych) nie będą generować zagrożenia dla pacjentów. "Zaistniała sytuacja to naturalny mechanizm refundacyjny, który stwarza szeroką przestrzeń negocjacyjną w kwestii cen pozostałych leków"- ocenia MZ.

 

 

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione.

Komentarze