Pilotaż opieki farmaceutycznej ruszy na przełomie roku

Naczelna Izba Aptekarska szykuje się do pilotażowego programu opieki farmaceutycznej. Mgr farm. Elżbieta Piotrowska-Rutkowska ujawnia, że w programie, który ruszy na przełomie 2017 i 2018 roku, uczestniczyć będzie kilkadziesiąt aptek z całej Polski.

Władze samorządu aptekarskiego są przekonane, że właściwie przygotowana opieka farmaceutyczna będzie skutecznym narzędziem polityki zdrowotnej państwa. "Z założenia będzie usługą regularną i refundowaną, która - z jednej strony, poprawi jakość życia pacjentów, zaś z drugiej – przyniesie wymierne oszczędności finansowe dla płatnika. W tym aspekcie powinna być traktowana przede wszystkim jako długofalowa inwestycja"- wskazuje prezes NRA.

Zanim jednak resort zdecyduje o ostatecznym kształcie zapisów prawa, które implementowałoby refundowaną opiekę farmaceutyczną do polskiego prawodawstwa i systemu ochrony zdrowia, chce otrzymać wyniki programu pilotażowego realizowanego przez samorząd.

Pilotaż w przygotowaniu

"Planujemy, że w programie pilotażowym docelowo udział weźmie kilkadziesiąt aptek z całej Polski, które zostaną ostatecznie wybrane na przełomie 2017/2018 roku. Będą to zarówno placówki ogólnodostępne, jak i szpitalne"- wyjaśnia Elżbieta Piotrowska-Rutkowska. Zgłoszenie placówki nie będzie jedynym zobowiązaniem farmaceutów - ponieważ pacjenci odwiedzający placówkę objętą pilotażem będą musieli wyrazić zgodę na udział w programie. "W tym celu będzie musiał wypełnić odpowiednie formularze, które pozwolą na założenie indywidualnego konto w systemie Ogólnopolskiego Systemu Ochrony Zdrowia (OSOZ)"- wskazuje prezes NRA.

Pierwsze przeglądy lekowe

Pierwszą i kluczową usługą dostępną w ramach pilotażu będą przeglądy lekowe. Pacjenci wspólnie z farmaceutą będą wypełniać ankietę, w której szczegółowo udzielać będą informacji na temat przyjmowanych w ramach farmakoterapii leków - substancji czynnych oraz ich dawek. Jak wyjaśnia Elżbieta Piotrowska-Rutkowska, zadaniem farmaceutów będzie sukcesywna analiza zebranych informacji. Na ich podstawie aptekarze będą mogli wyszukiwać potencjalnych interakcji, czy też występowania działań niepożądanych pomiędzy lekami, a tym samym optymalizować farmakoterapię pacjenta.

"Przeglądy lekowe z założenia dokonywane są w regularnych odstępach czasowych. Biorąc pod uwagę fakt, że farmaceuci udzielają dziennie nawet 2 miliony porad, gołym okiem widać ogromny potencjał narzędzia, jakim w przyszłości stanie się profesjonalna opieka farmaceutyczna"- zapowiada Elżbieta Piotrowska-Rutkowska.

Przypomnijmy, że termin opieki farmaceutycznej uwzględniony został w ustawie o izbach aptekarskich. Zgodnie z literą prawa jest to działanie polegające na udokumentowanym procesie, w którym farmaceuta, współpracując z przedstawicielami zawodów medycznych, czuwa nad prawidłowym przebiegiem farmakoterapii.

 

 

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione.

Komentarze