Program 75 + ma już rok

Resort zdrowia podsumował pierwszy rok obowiązywania programu 75+. Zdaniem ministra Konstantego Radziwiłła lista bezpłatnych leków dla seniorów to nie symboliczna pomoc, ale poważna ulga dla kieszeni starszych pacjentów.

„Dzisiaj chcemy się pochwalić- powiedział minister. " Program Leki 75+ to sukces. To coś, co było bardzo dawno zapowiadane, wielu się do tego przymierzało przed nami, a nam się to udało”. Zdaniem ministra zdrowia program tylko w pierwszym roku obowiązywania pozwolił seniorom zaoszczędzić setki milionów złotych.

"Nie możemy pozwolić, żeby starsi ludzie odchodzili z apteki z kwitkiem bo nie stać ich na leki"- mówił w trakcie konferencji prasowej Konstanty Radziwiłł. - "W praktyce większość chorób, które są charakterystyczne dla wieku starszego, może być leczona zestawem leków, które znajdują się na liście”.

W sumie z programu skorzystało 2,2 mln pacjentów po 75 roku życia, którzy od września 2016 roku zrealizowali 15 mln recept na 40 mln opakowań bezpłatnych leków.

Jak wyliczył minister zdrowia na realizację projektu przeznaczono dotychczas 564 mln zł, a kolejne 640 mln zarezerwowano na jego finansowanie w nadchodzącym 2018. Do 2025 roku wydatki państwa na realizację programu mają sięgnąć kwoty 1,2 mld złotych. Obecnie na listach bezpłatnych preparatów wydawanych seniorom znajduje się 1530 pozycji.

  


 

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione.

Komentarze

Polecamy

Studenci Medycyny i Farmacji