Sąd pracy po stronie kierownika apteki

Kierownik apteki może odmówić wydawania kart rabatowych i kalendarzy, a co więcej nie może być to powodem rozwiązania umowy o pracę - ocenił Rejonowy Sąd Pracy w Mikołowie.

Okręgowa Izba Aptekarska w Katowicach poinformowała o nieprawomocnym wyroku Rejonowego Sądu Pracy w Mikołowie w sprawie rozwiązania umowy o pracę z kierownikiem apteki. 

"Wyrok jest istotny dla pozycji kierownika apteki, zakresu jego obowiązków i co ważniejsze, możliwości odmowy wykonania poleceń pracodawcy sprzecznych z prawem, takich jak np.: wydawanie kart rabatowych i kalendarzy"- wskazuje Krystian Szulc, radca prawny śląskiego samorządu aptekarzy.

W postępowaniu uczestniczyła po raz pierwszy OIA w Katowicach, która działała jako "interwenient uboczny" po stronie farmaceutki i wspomagając przedstawianą przez aptekarkę argumentację.

"Nasze wnioski zostały oddalone gdyż Sąd uznał sprawę za dostatecznie wyjaśnioną na korzyść farmaceuty bez dodatkowych dowodów. Od wyroku pracodawca złożył apelację. O wyniku apelacji poinformujemy po ostatecznym rozstrzygnięciu sprawy"- poinformował Krystian Szulc.

W uzasadnieniu do wyroku skład sędziowski podkreślił, że wypowiedzenie umowy o pracę było nieuzasadnione merytorycznie, a farmaceuta nie uchybiła realizacji obowiązków pracowniczych. Dodatkowo sąd przyznał, że kierownik apteki nie tylko starannie i właściwie pełniła powierzone jej obowiązki, ale również przez 15 lat pracowała w przedsiębiorstwie zarządzając różnymi aptekami. Za nierzeczywiste powody rozwiązania umowy uznano m.in. brak kontroli nad procesem udzielania rabatów czy też ograniczone wydawanie złotych kart i kalendarzy przeznaczonych dla lekarzy współpracującym z aptekami.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione.

Komentarze

Polecamy

Studenci Medycyny i Farmacji