Polsko-amerykańska współpraca na rzecz hematoonkologii

Zajmująca się organizacją badań klinicznych- spółka Bioscience - rozpoczyna współpracę z amerykańską firmą Moleculin Biotech. Pierwszą cząsteczką ocenianą na terenie Polski ma być annamycyna, która badana jest w kierunku leczenia nawracającej lub opornej białaczki szpikowej (AML).

Rozpoczęcie współpracy polskiej firmy z amerykańską spółką to zdaniem ekspertów szansa dla pacjentów, którzy jako pierwsi w Europie otrzymają możliwość skorzystania z najnowszych osiągnięć medycyny w walce z nawracającą lub oporną, ostrą białaczką szpikową.

"Rozpoczęcie współpracy z Moleculin Biotech, Inc. jest efektem kilkumiesięcznej, intensywnej pracy naszego zespołu i rozmów z najwybitniejszymi hematologami w kraju. Cieszymy się, że spółka zdecydowała się nam zaufać i to właśnie z nami chce realizować projekty badań klinicznych w Polsce. Dzięki tej współpracy staliśmy się jedynym krajem na terenie Europy, który będzie prowadził badanie z annamycyną"- oceniła Beata Maciejewska, dyrektor ds. badań klinicznych z Bioscience S.A.

Amerykańcy kontrahenci nie ryją również nadziei związanych z badaniem przeprowadzanym na teranie Polski. "Jednym z największych wyzwań w większości badań klinicznych jest szybkie pozyskiwanie właściwych pacjentów. Uważamy, że dodanie polskich placówek do nadchodzącego badania pozwoli na włączenie znacznej liczby pacjentów spełniających określone kryteria"- ocenił Walter Klemp prezes firmy Moleculin. Liczy również, że podpisana umowa zapewni dobrą koordynację między amerykańskimi i polskimi ośrodkami w nadchodzącym badaniu klinicznym nad annamycyną.

Warto również podkreślić, że pod koniec sierpnia obie spółki wzięły udział w konsultacjach w zakresie scientific advice w siedzibie Europejskiej Agencji Leków (EMA - European Medicines Agency) w Londynie. Amerykańska spółka podkreśla, że w planach ma realizację kolejnych badań klinicznych w Polsce. Koeljne próby kliniczne będą jednak wymagały konsultacji w EMA.

W dniu 22 września 2017 Amerykańska Agencja Leków ds. Żywności i Leków (FDA) pozytywnie zaopiniowała wniosek o realizację badania z annamycyną na terenie  Stanów Zjednoczonych.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione.

Komentarze