NRA zabiera głos w sprawie protestu rezydentów

Naczelna Rada Aptekarska wydała oficjalne stanowisko w sprawie trwającego od 2 października protestu lekarzy rezydentów. Apeluje jednocześnie o zwiększenie liczby etatów i wynagrodzeń w poszczególnych grupach zawodowych - w tym również wśród farmaceutów szpitalnych.

Oficjalne stanowisko NRA pokrywa się z informacjami, jakie 13 października przekazał redakcji Pulsu Farmacji - rzecznik samorządu zawodowego aptekarzy Tomasz Leleno. W ocenie Naczelnej Rady Aptekarskiej zwiększenie nakładów na ochronę zdrowia jest koniecznością. Decyzja ta jest konieczna z uwagi na konieczność zagwarantowania polskiemu pacjentowi właściwego poziomu jakości usług zdrowotnych świadczonych przez podmioty lecznicze.

"Naczelna Rada Aptekarska za słuszny uważa postulat dotyczący zwiększenia liczby etatów jak i wynagrodzeń w poszczególnych grupach zawodowych, uwzględniając również farmaceutów szpitalnych, których nadrzędnym celem jest optymalizacja efektów terapeutycznych osiągana przez racjonalne i efektywne kosztowo prowadzone terapie"- czytamy w stanowisku przesłanym do redakcji.

Samorząd podkreślił jednocześnie, że rola farmaceutów w systemie podnoszenia jakości i bezpieczeństwa opieki zdrowotnej jest bezdyskusyjna. Co więcej farmaceuci szpitalni są członkami komitetów np. terapeutycznego, ds. antybiotykoterapii, profilaktyki okołooperacyjnej, zakażeń, żywienia do i pozajelitowego oraz wielu innych działających na terenie szpitala. W efekcie ich zaangażowanie w nadzorowanie polityki lekowej procentuje lepszym lokowaniem wydatków lekowych szpitali, które sięgają nawet 25-30 proc. budżetu lecznic.

"Umożliwienie farmaceutom szpitalnym wychodzenia ze swoimi usługami na oddziały, spowoduje, że staną się oni partnerami lekarzy w prowadzeniu farmakoterapii. Farmaceuci odpowiadając za szeroko rozumianą politykę lekową stanowią nie koszt, lecz oczywiste źródło pozyskiwania ogromnych wielomilionowych oszczędności"- ocenia NRA.

Jednocześnie aptekarze zwrócili uwagę na możliwość generowania środków na ochronę zdrowia, również w obrębie kwot obecnie delegowanych na ten celu np. poprzez możliwe najszybsze wprowadzenie norm umożliwiających farmaceutom prowadzenie opieki farmaceutycznej.

"Wzorcowy przykład stanowi Finlandia, gdzie w wyniku przeprowadzonych analiz stwierdzono, że porady fachowe udzielane w fińskich aptekach w zakresie ochrony zdrowia przynoszą rocznie 411 mln euro oszczędności, a porady dotyczące właściwego stosowania przepisanych leków przynoszą rocznie korzyści na poziomie 146 mln euro. Należy wziąć pod uwagę, że ludność Finlandii wynosi około 5.4 mln i w kraju tym jest około 800 aptek (w Polsce jest ponad 15000 aptek)"- ocenia NRA.

Jednocześnie władze samorządu aptekarzy popierają stanowisko, iż reforma w ochronie zdrowia powinna być przeprowadzona kompleksowo i wielokierunkowo, ale zwracają również uwagę, że już dziś powinny być podejmowane niezbędne kroki zapobiegające dalszemu kryzysowi w ochronie zdrowia. Zdaniem NRA konieczne jest powołanie interdyscyplinarnego zespołu składającego się z ekspertów z różnych dziedzin, którzy wypracują długofalowe rozwiązania poprawiające obecną sytuację w ochronie zdrowia.

W ocenie Naczelnej Rady Aptekarskiej problemy ochrony zdrowia nie powinny być rozwiązywane kosztem zdrowia protestujących.
    

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione.

Komentarze