Farmaceuci oczekują szkoleń ukierunkowanych na praktykę

Wyniki badania ankietowanego zrealizowanego przez Komisję ds. szkoleń i edukacji przy Naczelnej Izbie Aptekarskiej wyraźnie wskazują, że farmaceuci widzą potrzebę szkolenia ciągłego, ale nie zawsze obecnie prowadzone kursy odpowiadają ich oczekiwaniom. Analizę zaprezentowano podczas III Kongresu Polskiego Towarzystwa Farmaceutycznego "Farmacja 21".

Wyniki badania przeprowadzonego przez Naczelną Izbę Aptekarską oraz Komisję ds. szkoleń i edukacji na grupie 750 farmaceutów wyraźnie wskazują, że poziom satysfakcji aptekarzy ze szkolenia ciągłego kształtuje się na średnim poziomie. Niespełna 15 proc. zapytanych w ankiecie wskazała, że poziom satysfakcji ze szkoleń ciągłych był niski (tj w skali ocen 1-5, udzielane odpowiedzi obejmowały wartości 1 i 2). Co warto podkreślić - dla blisko połowy ankietowanych zdobycie 100 punktów edukacyjnych w pięcioletnim okresie rozliczeniowym nie stanowiło poważnego problemu, natomiast dla 1,87 proc. wydawało się to niemożliwe.

Wiedza bez premii

Uczestniczący w badaniu farmaceuci wyraźnie wskazywali na szereg czynników, które mogłyby zwiększyć ich motywację do uczestnictwa w szkoleniach podyplomowych. Wśród nich znalazły się m.in. czas realizacji obowiązkowych szkoleń wliczający się do czasu pracy, zdobywane za ich pośrednictwem kwalifikacje powinny iść w parze z kompetencjami, które podlegałby certyfikacji, a przekazywana podczas szkoleń wiedza powinna mieć charakter aktualny, obiektywny i praktyczny. Farmaceuci nie kryli również ze swoimi oczekiwaniami, że kolejne odbyte szkolenia powinny się przekładać na awans lub/i zwiększenie uposażenia - niestety blisko 75 proc. ankietowanych wskazało, że podnoszenie kompetencji i nowo zdobyta wiedza nie widzie w parze z podwyżką.

Optymalnie - raz na kwartał

W ocenie 43 proc. ankietowanych stacjonarne szkolenia ciągłe powinny odbywać się raz na kwartał (dla 29,33 proc. winny być realizowane co 4-6 miesięcy, a dla 13,47 proc. raz w miesiącu). Co ciekawe farmaceuci są zdecydowanymi zwolennikami szkoleń trwających do 5 do 6 godzin - za taką długością spotkań opowiedziało się aż 49,73 proc. ankietowanych, podczas gdy dla kolejnych 28,9 proc. kursy w ramach szkoleń ciągłych powinny trwać od 3 do 4 godzin.

Nieco ponad połowa uczestniczących w badaniu farmaceutów (52 proc.) jest gotowa ponosić koszty szkoleń ciągły z zastrzeżeniem, że koszt ten nie powinien być wyższy niż 30 złotych, a 16,40 proc. nie zwraca uwagi na koszt szkolenia. Na przeciwnym biegunie znajdowało się natomiast 22,6 proc. ankietowanych, którzy zadeklarowali uczestnictwo w szkoleniach pod warunkiem nie ponoszenia opłat za nie.

Tak dla Internetu oraz warsztatów

W badaniu przeprowadzonym przez NIA, co czwarty farmaceuta wskazał chęć uczestniczenia w szkoleniach za pośrednictwem kursów internetowych, a 46,80 proc. respondentów wskazało, że nie ma preferencji co do formy odbywających się kursów- zarówno stacjonarne, jak i internetowe są dla nich atrakcyjne.

Farmaceuci (60,8 [proc.) podkreślili również, że są żywo zainteresowani szkoleniami w formie warsztatów. "Najbardziej wartościową formą szkoleń są szkolenia warsztatowe, które zwiększają nie tylko wiedzę, ale i umiejętności manualne. Często farmaceutom brakuje wiedzy, jak obsługiwać nebulizatory, ciśnieniomierze, glukometry czy jak stosować wziewy. Takie formy szkoleń procentują w kontakcie z pacjentem, co jest jedną z ważniejszych form motywacji"- przyznali uczestnicy ankiety.

Uczestnicy badania podkreślili również, że chętnie będą uczestniczyć w szkoleniach z zakresu opieki farmaceutycznej, przy czym 20,7 proc. zapytanych wskazało na opiekę farmaceutyczną nad pacjentami z cukrzycą, 19,8 proc. nad pacjentami z chorobami serca i układu krążenia, 17,5 proc. nad pacjentami z astmą, 16,3 proc. nad pacjentami z AZS, a kolejne 16,1 proc. i 9,4 proc. odpowiednio nad pacjentami z chorobami kości i stawów oraz pacjentami zmagającymi się z uzależnieniem od tytoniu.

Badanie NIA przeprowadzono w okresie od lutego do czerwca 2016 roku na grupie 750 farmaceutów z 20 okręgowych izba aptekarskich.

 

 

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione.

Komentarze