Pacjenci apelują o 17 proc. budżetu NFZ na refundację

Listopadowe wykazy refundacyjne jeszcze nigdy nie zostały tak pozytywnie przyjęte przez środowisko pacjentów onkologicznych. Niepokój budzą jednak ograniczenia budżetowe, które w ocenie organizacji pacjenckich mogą zatrzymać kierunek zmian przyjęty przez MZ.

"To kolejny raz, kiedy pozytywnie kończy się wieloletnia dyskusja dotycząca zasadności zapewnienia dostępu chorym do skutecznego i bezpiecznego leczenia. Może się jednak okazać, że ograniczenia budżetowe nie pozwolą na kontynuację tej polityki"- oceniają organizacje pacjenckie.

Pacjenci zwrócili uwagę, że od kilkunastu miesięcy trwa mozolny proces zasypywania przepaści w dostępie do nowoczesnych leków, jaka funkcjonowałą pomiędzy Polską a Europą. Doceniają również, że MZ tylko w ostatnich miesiącach podjęło pozytywne decyzje refundacyjne dla leków stosowanych w leczeniu raka jelita grubego oraz raka prostaty, i jednocześnie zdecydowało o zmianie schematu leczenia finansowanego przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Niestety nadal nie wszystkie grupy chorych otrzymały dostęp do terapii rekomendowanych przez ekspertów. Na długie liście potrzeb znalazły się m.in. leki stosowane w leczeniu guzów litych (np. raka płuca, nerki, piersi, szyjki macicy) czy nowotworów krwi (w tym chłoniaków i szpiczaka).

"Minister Konstanty Radziwiłł w trakcie ubiegłotygodniowych prac nad rządowym projektem ustawy o wzroście nakładów na system ochrony zdrowia zapowiadał, że budżet Narodowego Funduszu Zdrowia będzie kilkukrotnie zasilony z budżetu państwa. Taka zmiana będzie powodować konieczność zmiany planu finansowego Funduszu, otwierając szansę na zwiększenie budżetu refundacyjnego, dzięki czemu resort zdrowia mógłby zrefundować kolejne terapie. Niestety dotychczasowe doświadczenia organizacji pacjenckich wskazują, że nie jest to priorytet rządu. Kiedy w lipcu opublikowano plan finansowy NFZ na 2018 r. założono, że wydatki wzrosną o 7.6 proc., jednak budżet refundacyjny wzrósł jedynie o 0.9 proc"- ubolewają pacjenci i wskazują, że pomimo protestów ich organizacji, plan ten został przyjęty.

Czas na odważne decyzje

Pacjenci nie składają jednak broni w walce o dostęp do terapii i wskazują, że już najbliższe miesiące mogą okazać się szansą na zmianę poprzednich decyzji. Zgodnie z procedurą, plan finansowy NFZ musi zostać przyjęty przez Ministra Zdrowia oraz Ministra Finansów po zaopiniowaniu przez sejmową Komisję Zdrowia.Z zapowiedzi Konstantego Radziwiłła jasno wynika, że do systemu jeszcze w tym roku trafi 1,5 mld zł . Dlatego też pacjenci planują obecnie wystąpienie do Ministra Finansów oraz Ministra Zdrowia z petycją o podwyższenie budżetu refundacyjnego do 17 proc., określonego jako maksymalny w ustawie refundacyjnej.

"Dzięki temu będzie możliwa kontynuacja polityki, która daje nadzieję w walce z rakiem oraz zapewnienie leczenia zgodnego z aktualną wiedzą medyczną. Póki co, jedynie formalnie"- czytamy w apelu pacjentów.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione.

Komentarze