FDA rejestruje pierwszy lek z czujnikiem przyjmowania

Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków (FDA) zatwierdziła 13 listopada pierwszy lek zawierający substancję czynną aripiprazol z cyfrowym systemem śledzenia przyjmowania preparatu. Nowy produkt - Abilify MyCite - stosowany w terapii m.in. schizofrenii, leczenia ostrych manii i epizodów choroby dwubiegunowej, ma wbudowany w tabletkę czujnik informujących opiekunów i lekarzu o połknięciu leku.

System monitorujący przyjmowanie leków wysyła wiadomości za pośrednictwem aplikacji mobilnej, a dane archiwizowane są w portalu internetowym, do którego dostęp mogą otrzymać opiekunowie oraz lekarze zajmujący się pacjentem. Zdaniem Mitchella Mathisa, dyrektora Wydziału Produktów Psychiatrycznych w Departamencie Badań i
Oceny Leków FDA, nowe rozwiązanie może okazać się niezwykle przydatne w kontroli przestrzegania zaleceń terapeutycznych przez pacjentów z chorobami psychiatrycznymi. Jednocześnie zadeklarował, że FDA zamierza wspierać zastosowanie nowych technologii przynoszących korzyści pacjentom i jednocześnie ułatwiającym prace lekarzy.

Producent leku zastrzega jednak, że jego rozwiązanie nie powinno być jednak wykorzystywane do śledzenia przyjmowania leku w "czasie" rzeczywistym lub nagłym, z uwagi na odnotowane pewne opóźnienia w przekazywaniu danych.

Co ciekawe pojedynczo - oba komponenty preparatu były już pozytywnie oceniane przez FDA. Substancja czynna aripiprazol została bowiem po raz pierwszy zarejestrowana w 2002 roku w terapii schizofrenii, natomiast sam czujnik połykania był pozytywnie oceniony przez FDA w 2012 roku.

 

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione.

Komentarze

Polecamy

Studenci Medycyny i Farmacji