NIA zabiera głos w sprawie wyroku dotyczącego koncentracji

Samorząd zawodowy nie kryje zadowolenia z wyroku, jaki zapadł w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym. Zdaniem NIA sąd potwierdził, że nie można prowadzić więcej niż 1 proc. aptek w województwie. Co więcej podkreślił,że w przypadku przekroczenia tego progu na skutek połączenia spółek posiadających zezwolenia na prowadzenie aptek ogólnodostępnych - przepis również ma zastosowanie.

Jak wyjaśnił samorząd sprawa dotyczy fuzji dwóch spółek będących właścicielami aptek. Fuzja spółek zaowocowała przekroczeniem progu 1 proc. aptek w województwie, co w efekcie skłoniła .Dolnośląskiego Wojewódzkiego Inspektora Farmaceutycznego do wydania decyzji o cofnięciu zezwolenie na prowadzenie jednej z aptek. Co więcej decyzja ta została podtrzymana przez Głównego Inspektora Farmaceutycznego. "Spółka nie zgodziła się z decyzjami organów inspekcji farmaceutycznej i wniosła skargę do WSA w Warszawie. W dniu 28 listopada br. sąd ten wydał wyrok i uchylił decyzje organów I i II instancji"- czytamy w komunikacie NIA.

Samorząd wskazał, że WSA w Warszawie potwierdził, że przekroczenie ustawowego progu 1-proc. aptek w województwie, będące następstwem połączenia spółek, oznacza stan niezgodny z prawem, a więc naruszający art. 99 ust. 3 pkt 2 lub 3 ustawy – Prawo farmaceutyczne.

"WSA w Warszawie wskazał, że w okolicznościach tej konkretnej sprawy zastosowanie normy o cofnięciu zezwolenia spółce, która posiada w wyniku połączenia spółek więcej niż 1 proc. zezwoleń w województwie, poprzedzone powinno być nakazem usunięcia w określonym terminie tego uchybienia, tj. wymagało uprzedniego zastosowania art. 120 ust. 1 pkt 2 ustawy – Prawo farmaceutyczne. Ten tryb umożliwiłby spółce posiadającej więcej niż 1 proc. aptek w województwie samodzielne dostosowanie swojej działalności do przepisów antykoncentracyjnych"- wyjaśnia samorząd aptekarski.

Wskazano również, że w opinii sądu brak zastosowania wskazanej procedury uzasadnia uchylenie obu decyzji organów inspekcji farmaceutycznej.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione.

Komentarze

Polecamy

Studenci Medycyny i Farmacji