Ta transakcja to porażka zagranicznego kapitału

Ogłoszona transakcja sprzedaży swoich aktywów przez holenderską grupę Mediq (dawne OPG) na terenie Polski, jest porażką firm z kapitałem zagranicznym, które nie podołały konkurencji na naszym rynku - uważa Andrzej Stachnik, prezes Związku Pracodawców Hurtowni Farmaceutycznych.

Ekspert dla "Pulsu Farmacji"

+ zobacz wszystkie wpisy

"Najpierw wycofał się z działalności hurtowej największy europejski dystrybutor Phoenix, który zlikwidował swoją hurtownię w Polsce a teraz podobnie postępuje Mediq.

Bardzo niskie marże w dystrybucji leków refundowanych ( marża hurtowa będzie wynosić tylko 5 proc. od 1 stycznia 2014 roku) wymusza konsolidację wśród hurtowni. Aby utrzymać rentowność na minimalnym poziomie w tym roku hurtownie po raz kolejny muszą obniżać koszty pogarszając serwis dla aptek i ograniczając zapasy. Jest to też sygnał dla Ministerstwa Zdrowia, że przy spadających marżach poniżej progu opłacalności dostępność leków dla pacjenta w aptece będzie zagrożona. Pacjenci w wielu miejscach w Polsce już dziś oczekują w aptece na pełną realizację recepty do 2 dni. A ile będą czekać w przyszłym roku, po kolejnej obniżce marż?

Równocześnie powstanie druga co do wielkości sieć aptek należąca do inwestora finansowego grupy Penta. Największa sieć Dbam o Zdrowie posiadająca w Polsce ponad  500 własnych aptek będzie miała silnego konkurenta z siecią około 300 własnych aptek. Oznacza to jednoznacznie , że rynek detaliczny również podąża drogą konsolidacji, nowych usług, lepszej oferty, redukcji kosztów itp."

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione.

Komentarze