Po 1 stycznia na leki poczekamy dłużej?

Dystrybutorzy przestrzegają, że dalsza obniżka marży hurtownej narazi pacjentów na znacznie dłuższe oczekiwanie na lek. Apelują, by w rozpatrywanym dziś przez Komitet Rady Ministrów dokumencie z założeniami do nowelizacji ustawy refundacyjnej, powrócić do dyskusji nad malejącą marżą hurtową.

"Powszechnym obowiązkiem państwa jest zapewnienie dostępności do leków dla pacjentów. Niestety, przy obecnym kształcie ustawy refundacyjnej, standard ten jest naruszony.Plany dalszego obniżania marży hurtowej pogorszą dostępność do leków dla pacjentów. Do tej pory hurtownie dostarczały leki na bieżąco,niestety m.in. z powodu zamykania magazynów hurtowych w mniejszych miejscowościach, co jest efektem redukcji marży, leki będą dostarczane z oddalonych miejsc, a co za tym idzie, czas oczekiwania na konkretny lek wydłuży się"– alarmuje Andrzej Stachnik, Prezes Związku Pracodawców Hurtowni Farmaceutycznych - organizacji zrzeszającej wiodące polskie firmy zajmujące się hurtową dystrybucją leków.

ZHPF przypomina, że od 1 stycznia 2014 roku marża hurtowa zredukowana zostanie o kolejny 1 proc. - do poziomu 5 proc. Zdaniem ekspertów organizacji, poziom ten istotnie zagraża bezpieczeństwu dostaw leków refundowanych i skutkować będzie m.in. zmniejszeniem częstotliwości dostaw leków do aptek (z 2-3 razy w tygodniu do nawet 1 w tygodniu), likwidację kolejnych magazynów, ograniczenie stanów magazynowych, likwidację kredytowania aptek oraz zmniejszenie liczby przewoźników transportujących leki (o 15-30 proc). Wyliczają również, że po obniżeniu marży hurtowej do poziomu 5 proc. nawet 196 mln opakowań leków będzie dostarczanych poniżej progu opłacalności.

"Na obniżaniu marży ucierpią przede wszystkim pacjenci. W szczególności problem ten będzie dotykał mieszkańców małych miast i wsi, gdzie okres oczekiwania na lek wydłuży się nawet do 4dni. Taka sytuacja będzie wpływała nie tylko na komfort pacjenta, ale nawet na jego zdrowie i życie"– podkreśla Andrzej Stachnik, prezes ZPHF.

 

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione.

Komentarze