Studenci farmacji murem za NRA

Zarząd Polskiego Towarzystwa Studentów Farmacji wyraża pełne poparcie dla działań podejmowanych przez Naczelną Radę Aptekarską w kwestii projektu nowelizacji ustawy Prawo Farmaceutyczne, procedowanej w ramach Parlamentarnego Zespołu ds. regulacji rynku farmaceutycznego.

Pod oficjalnym listem z poparciem dla działań NRA podpisali się studenci działający w zarządzie PTSF - Katarzyna Kopacz, Małgorzata Szczepaniak, Jakub Dereń, Ewa Świątek, Daniel Ziental, Renata Kadłubek oraz Natalia Susłowska.

W swoim piśnie nie tylko wyrazili uznanie dla Naczelnej Rady Aptekarskiej za podjęcie publicznej debaty i działań zmierzających w kierunku kształtowania pozycji aptek w systemie ochrony zdrowia, ale również za szczególną troskę w budowaniu przyszłości zawodu aptekarza w Polsce.

"Chcielibyśmy, aby apteka ogólnodostępna była zawsze miejscem, w którym możemy w zgodzie z literą prawa, Kodeksem Etyki Aptekarza RP oraz własnym sumieniem wykorzystywać de lege artis całokształt wiedzy zdobytej podczas studiów. Tylko autonomiczna pozycja farmaceuty, pozbawiona jakichkolwiek nacisków, daje taką szansę i możliwość na optymalne zabezpieczenie interesu zdrowotnego i ekonomicznego pacjenta"- piszą młodzi farmaceuci.

Zdaniem studentów farmacji procedowane regulacje dającą rzeczywistą szansę na zapobieżenie zjawiska makdonaldyzacji i zachowanie równowagi pomiędzy podmiotami sieciowymi, a indywidualnymi. Przekonują, że są zwolennikami zwrócenie rozwoju polskiego aptekarstwa w kierunku modelu, w którym apteka nie jest “drogerią z lekami”, a placówką ochrony zdrowia.

"Dzięki temu interes zdrowotny pacjentów nie będzie stawał w kontrze do działalności komercyjnej. Zgadzamy się również ze stanowiskiem NRA mówiącym, iż objęcie proponowanymi przez Parlamentarzystów zasadami wyłącznie nowo powstające apteki nie spowoduje masowych bankructw, wywłaszczania, zmniejszenia dostępności leków, wzrostu ich cen ani bezrobocia wśród farmaceutów. Model “apteki dla aptekarza” jest zgodny z prawem polskim i unijnym oraz z powodzeniem funkcjonuje w wielu krajach Europy Zachodniej"- oceniają przyszli aptekarze.

Wskazują również, że propozycje de lege ferenda w zakresie kryteriów geograficzno-demograficznych, ograniczające możliwość uzyskania zezwolenia na prowadzenie apteki we ich ocenia są skutecznym mechanizmem ograniczającym nieuczciwą konkurencję. "Proponowane rozwiązania mogą spowodować bardziej równomierne lokowanie aptek i odzyskanie przez nie stabilności finansowej, a co najważniejsze przyczynić się do poprawienia dostępności leków w miejscach, gdzie jest to obecnie utrudnione"- ocenia zarząd PTSF.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione.

Komentarze