Nowy ryczałt na leki recepturowe

Zmiana w wysokości minimalnego wynagrodzenia wpłynęła na wysokość ryczałtu za lek recepturowy, który z kwoty 9,30 zł rośnie do 10 zł.

Jak wyjaśnia Elżbieta Piotrowska-Rutkowska, prezes Naczelnej Rady Aptekarskiej, zmiana kwoty ryczałtu to pokłosie podwyższenia wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę, od którego naliczana jest wysokość ryczałtu.

"Stosownie do art. 6 ust. 5 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o refundacji leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych, leki recepturowe przygotowane z surowców farmaceutycznych lub z leków gotowych, dla których została wydana decyzja administracyjna o objęciu refundacją, są wydawane świadczeniobiorcy za odpłatnością ryczałtową, pod warunkiem, że przepisana dawka leku recepturowego jest mniejsza od najmniejszej dawki leku gotowego w formie stałej stosowanej doustnie"- przypomina prezes NRA.

Odpłatność ryczałtowa wynosi 0,5 proc. wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę ogłaszanego zgodnie z ustawą z dnia 10 października 2002 r. o minimalnym wynagrodzeniu za pracę. Zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów od dnia 1 stycznia 2017 r. wynagrodzenie minimalne za pracę wynosi 2000 zł.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione.

Komentarze