Co nowego w obrocie pozaaptecznym?

Resort zdrowia opublikował projekt nowelizacji rozporządzenia MZ ws. kryteriów klasyfikacji produktów leczniczych dopuszczonych do obrotu poza aptekami. Jak przekonuje ministerstwo - propozycja legislacyjna uwzględnia postulaty samorządu aptekarskiego.

Nowelizacja modyfikuje dotychczasowe kryteria klasyfikacji produktów leczniczych tak by "spektrum produktów leczniczych mogących być przedmiotem sprzedaży (w placówkach pozaaptecznych- przyp. redakcji) zostało ograniczone w sposób licujący z pryncypiami zdrowia publicznego" - czytamy w dokumencie OSR.

Według klasyfikacji anatomiczno-terapeutyczno-chemicznej (ATC) do obrotu pozaaptecznego wejdą: leki przeciwbólowe (N 02 B), NLPZ (N 02 B), leki stosowane w uzależnieniu od nikotyny (N 07 BA), leki stosowane w chorobach gardła (R 02 AA), środki antyseptyczne i dezynfekujące (D 08 A), leki hamujące perystaltykę przewodu pokarmowego ( A 07 DA 03), leki przeciwhistaminowe (R 06A X13) oraz inhibitory pompy protonowej (A 02 BC). Dodatkowo na półki sklepowe wg. nowych zasad trafią produkty lecznicze stosowane w stanach zapalnych jamy ustnej i gardła zawierające wyłącznie przetwory roślinne.

Pełną treść projektu nowelizacji znaleźć można na stronie Rządowego Centrum Legislacyjnego.

UE zdecydowanie bardziej restrykcyjna?

Zdaniem resortu zdrowia w znacznej większości państw członkowskich Unii Europejskiej prawo regulujące sprzedaż pozaapteczną jest zdecydowanie bardziej restrykcyjne niż w Polsce. Różnice wynikają natomiast ze źródła ograniczeń takich jak - wykazy produktów (dopuszczonych do obrotu poza aptekami/punktami aptecznymi)czy kwalifikacje osób sprzedających produkty lecznicze w placówkach pozaaptecznych. Zdaniem Ewy Warmińskiej - nadzorującej proces legislacyjny z ramienia resortu zdrowia - zauważalne jest podnoszenie wymogów wobec sprzedawców (praktycznie nie mają miejsca przypadki obniżania wymagań), a także częstszą tendencją do ograniczania asortymentu produktowego.

W swoim uzasadnieniu MZ wskazało następujące przykłady rozwiązań w krajach UE:

W Austrii sprzedaż produktów OTC, choć jest dopuszczona, to jednak obejmuje ona przede wszystkim produkty lecznicze pochodzenia roślinnego, nie obejmując powszechnych w obrocie pozaaptecznym w Polsce produktów zawierających ibuprofen, kwas acetylosalicylowy, czy paracetamol. 

W Niemczech wykaz produktów leczniczych dopuszczonych do obrotu w placówkach obrotu pozaaptecznego jest ściśle ograniczony, podobnie jak ma to miejsce w Austrii, a ponadto prawo sprzedaży produktów z tej listy posiada (poza farmaceutą lub technikiem farmaceutycznym) wyłącznie osoba legitymująca się stosownym egzaminem, czego w Polsce brak (osoba prowadząca obrót w sklepie ogólnodostępnym ma obowiązek zaczerpnąć ogólnej wiedzy o leku z treści ulotki, co jest stanowczo niewystarczającej, a i tak jest najczęściej nieprzestrzegane).
   
W Portugalii do obrót pozapteczny produktami OTC jest dopuszczalny poza aptekami i punktami aptecznymi, ale musi być prowadzony wyłącznie przez farmaceutę, technika farmaceutycznego lub osobę działającą pod ich bezpośrednim nadzorem. Co więcej, w placówkach obrotu pozaaptecznego omawiane leki nie mogą być wystawiane w części samoobsługowej.

W Chorwacji w obrocie pozaaptecznym dopuszczone do obrotu mogą być wyłącznie tzw. produkty medyczne, które wszakże nie są kwalifikowane jako leki, natomiast w Rumunii w obrocie pozaaptecznym pozostawać mogą jedynie suplementy diety, podczas gdy sprzedaż produktów leczniczych jest tam dopuszczona wyłącznie w aptekach i punktach aptecznych.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione.

Komentarze